Murad IV: Byl vychován v kleci, aby se stal panovníkem. Vyrostlo z něj obávané monstrum, které jen tak někdo nepřekoná

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Murad IV
Zdroj: Profimedia

Dnes ve většině monarchií rozhoduje o nástupnictví na trůn dědická linie. Nejstarší syn zdědí veškerá práva a stane se novým panovníkem. Tak tomu bylo i dříve, ovšem ne na všech místech světa. V Osmanské říši se následovník vybíral poměrně komplikovaným způsobem. Ne nadarmo se jeho osoba objevila na webu Badassoftheweek.com.

Sultán mohl mít i několik žen. Jeho harém byl hlídán eunuchy. Zatímco si panovník užíval, jeho ženy a milenky rodily jednoho potomka za druhým. Aby mezi dětmi nedocházelo k hádkám a bojům, bylo třeba vymyslet důmyslný systém na zvolení následníka trůnu.

Tím se stalo takzvané vychovávání v klecích. Jednalo se o opuštěné místnosti, které byly umístěny v různých částech paláce a potenciální nástupci v nich trávili veškerý svůj volný čas.

Díky tomu sultán zabránil případným roztržkám mezi svými syny a také je psychicky prověřil a byl schopný nakonec vybrat nástupce, který byl podle něho nejvíce připravený stát se pánem země.

Bezdůvodné vraždění

Murad IV. byl umístěn do klece, když mu bylo 6 let. Prokázal se jako statečný a psychicky odolný muž, který později získal právo nastoupit na trůn. Nikdo ale netušil, že tvrdá výchova na něho bude mít tak silný psychický vliv.

Ačkoli k tomu neměl jediný důvod, dal po svém nástupu na trůn zavraždit všechny své sourozence. Nikdo nikdy nepochopil, proč to udělal. Pravděpodobně pouze z rozmaru, o trůn ho totiž nikdo z nich připravit nemohl.

Mrtvé vystavoval světu

Murad IV. byl krutý a nelítostný panovník. Mnohdy své poddané zabíjel jenom tak, zkrátka proto, že se špatně vyspal, nebo protože se nudil. Někdy chodil po ulici a ukazoval strážným na náhodné oběti, které byly ještě ten večer popraveny.

Podle všeho panovník miloval především smrt uškrcením, ale rád se díval také na stínání hlav, které pak vystavoval na kůlech v ulicích města, aby dal všem najevo, kdo je tu pánem. To se nelíbilo mnoha jeho strážným, nikdo se ale neodvážil nahlas protestovat.

Krutovlády si naštěstí příliš neužil. Když mu bylo 27 let, zemřel na cirhózu jater. Ani po jeho smrti se ale říše necítila svobodná. Mnozí jeho nástupci totiž byli vychováváni podobně jako on a i na nich to zanechalo následky.

Zdroj: badassoftheweek.com, britannica.com, allaboutturkey.com
Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články