Myanmar propustí 23 tisíc vězňů. Šéf vojenské junty se zúčastní mezinárodního summitu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Myanmar Protesty
Zdroj: Robert Bociaga Olk Bon / Shutterstock.com

Myanmarská armáda, která zemi od únorového převratu vládne, rozhodla o amnestii pro 23 tisíc vězňů. Zahraniční média však informují, že jen málo z propuštěných jsou političtí aktivisté, již byli zatčeni při protestech, které zde již několik týdnů probíhají.

V sobotu v Myanmaru začínají tradiční oslavy tamního Nového roku. Během tohoto svátku se myanmarská vojenská vláda rozhodla propustit 23 184 vězňů. Informoval o tom mluvčí myanmarské vězeňské služby Kyaw Tun Oo.

Podle agentury Reuters je však mezi propuštěnými pravděpodobně jen málo opozičních aktivistů a politiků, které myanmarská armáda od únorového převratu hromadně zatýká.

Vězení nebo smrt

Od 1. února, kdy v Myanmaru armáda provedla převrat, se v zemi konají masové protesty, při nichž příslušníci vojenské junty zabili podle Reuters 728 lidí.

Podle Asociace na podporu politických vězňů (AAPP) zároveň armáda drží dalších zhruba 3 141 oponentů ve vězení. Mezi nimi je i laureátka Nobelovy ceny za mír a do převratu premiérka Aun Schan Su Ťij.

Zahraniční agentury však odhadují, že mezi více jak 23 tisíci propuštěnými bude jen hrstka z politických oponentů uvězněných po únorovém převratu.

„Většina z propuštěných vězňů byla zadržena již před 1. únorem, ale jsou mezi nimi i tací, kteří byli uvězněni později,“ řekla Kyaw Tun Oo agentuře Reuters.

Podle AAPP však ve chvíli, kdy vláda rozhodla o amnestii, zároveň stíhala dalších 832 osob ve spojení s protivládními protesty. Jsou mezi nimi i herci, zpěváci a další celebrity, kteří se veřejně vyslovili proti převratu.

Mezinárodní dohody

V pětapadesátimilionovém Myanmaru převzala vláda vedení země čtyři měsíce po parlamentních volbách, v důsledku čehož vyšly do ulic vyjádřit nespokojenost tisícovky lidí, z nichž stovky byly zraněny i zabity.

Novou vládu armády však většina zemí neuznává a volá po navrácení moci zpět do rukou zvolené strany. Nové vedení doposud jakékoliv mezinárodní diskuze odmítalo.

Šéf vojenské junty Min Aun Hlain ale dnes oznámil, že se zúčastní jednání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), což je jeho prvním kontaktem se zahraničními vládami od převratu.

Autor: Petr HejčlSouvisející články