Myanmarská armáda i nadále zabíjí civilisty. Jejich smrt používá ke strašlivým účelům

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Myanmar armada
Zdroj: Rob Boc / Shutterstock.com

Myanmaru vládne armádní junta nepřetržitě od 1. února. Tvrdě potlačuje lidská práva a za každou cenu se snaží cenzurovat jakoukoliv opozici. Od převratu v zemi zabila již více než 800 svých odpůrců. Agentura AP teď přišla s detailním popisem toho, co dělá s těly mrtvých.

Armáda v Myanmaru svrhla tamní zvolenou vládu 1. února. Od té doby vládne zemi a ekonomická i životní situace většiny zdejších obyvatel se rapidně zhoršuje. Junta zároveň cenzuruje většinu opozičních médií a tvrdě potlačuje masové protesty, které jsou proti ní vedeny.

Děsivé záběry

Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) zabila armáda asi 825 lidí. To je zhruba dvakrát více, než kolik oficiálně uvádí armáda. Lidé přitom neumírají pouze při protestech.

Na sociálních sítích se objevují záběry případů, kdy příslušníci armády vtrhnou někomu do domu, a poté jen vynášejí mrtvé tělo. Jindy zase třeba zastřelí děti hrající si na ulici.

Jedna z kamer ve městě Dawei například zachytila incident, kdy dva černé pickupy s vojáky na rampě náhle zastaví uprostřed ulice a začnou střílet po projíždějící motorce, na které jedou tři muži. Jeden z nich, Kyaw Min Latt, je postřelen, zbylým dvěma se podaří i přes další střely vypálené směrem k nim utéct.

Když pak pro mrtvého přijeli do nemocnice jeho rodiče, bylo jim řečeno, že dostanou ostatky svého syna pouze v případě, že podepíší papíry o tom, že jejich syn zemřel po zranění hlavy způsobené havárií na motorce.

Zastrašování lidu

Agentura AP zmapovala společně s Centrem pro vyšetřování lidských práv v Berkeley (HRCIL) pomocí sociálních sítí a rozhovorů se svědky zhruba 130 podobných případů, kdy měla armáda na svědomí lidské životy.

Mnoho z jejích obětí se přitom ani neúčastnilo demonstrací nebo jakékoliv jiné opoziční aktivity. Například třináctiletého chlapce zasáhla kulka jednoho z vojáků při tom, když seděl na zahrádce před domem. Videa z místa zveřejněná na sociálních sítích pak ukazují armádní činitele chodící po ulicích a bezhlavě střílející do okolních domů.

AP pak upozorňuje na to, že se současná vláda snaží oficiální počty mrtvých podhodnocovat a naschvál většinu ostatků zabitých sama odváží a spaluje, aby nešla snadno oficiálně prokázat příčina jejich úmrtí.

Cíl armády při zabíjení civilistů přitom podle agentury tkví v zastrašení tamního obyvatelstva a získání si respektu. „Věří, že když zabijí, umučí a zadrží protestující, zastaví tím demonstrace,“ řekl spoluzakladatel AAPP Ko Bo Kyi.

Nakonec AP poznamenává, že díky tomu, že se velkou část incidentů podaří zachytit na kamery nebo mobilní telefony, můžou tyto záznamy v budoucnu sloužit u mezinárodních soudů při případných vyšetřováních zločinů proti lidskosti vojenskou juntou v Myanmaru.

Autor: Petr Hejčl



Související články