Na americké univerzitě řeší rasismus ve vesmíru. Není to už hysterie?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
cerna dira
Zdroj: Anuchit kamsongmueang/Shutterstock

Prestižní americká Cornellova univerzita si pro studenty připravila speciální astronomický kurz, kde se budou zabývat otázkou, co je v rámci nekonečného prostoru rasistické. Jenže první kurz budí rozpaky, informuje CNN Prima NEWS.

„Konvenční moudrost by tvrdila, že ‚černá‘ v názvu černých děr nemá nic společného s rasou. Určitě nemůže existovat žádná souvislost mezi kosmem a myšlenkou rasové černoty. Může?“ píše web classes.cornell.edu.

Podle prestižní školy dnešní autoři knih, ale i teoretici a umělci tuto terminologii spjatou s vesmírem používají. A na základě svých děl se této problematice věnují o něco více. I toto se studenti v programu Černá díra: Rasa a vesmír dozvědí.

Kurz, který budí emoce

Celý, značně zvláštní kurz na prestižní škole vede profesor astronomie Nicholas Battaglia a profesorka literatury Parisa Vaziriová. Ti seznámí studenty s astronomií a rasovými problémy. A to především pomocí černošské literatury.

„Teoretici využívají astronomické pojmy jako ‚černé díry‘ a ‚horizonty událostí‘ k tvůrčímu výkladu dějin rasy, zatímco umělci a hudebníci vyčarují temnotu prostřednictvím kosmologických témat a obrazů,“ píše se u předmětu na stránce univerzity.

Ovšem ne každý s tím nemá problém. Podle některých se jedná o předmět, který úplně zbytečně bude vyvolávat možnou agresi vůči určité skupině. „Kurz vyvolal kritiku, někteří ho považují za nejnovější příklad ‚rasové hysterie‘, která se objevuje na univerzitní půdě,“ píše CNN Prima NEWS.

Vášnivou debatu to rozpoutalo například i na sociální síti Twitter, kam někdo napsal: „Pokud chcete vědět, jakou intelektuální pustinou se Ivy League (osm elitních soukromých univerzit na severovýchodě USA) stala, v Cornellu je zajímá, zda jsou černé díry ‚rasistické‘.“

Americké školy zkrátka řeší rasismus

Podle zahraničních informací čím dál více škol v Americe čelí tlaku ze strany lidí, kteří tvrdí, že čím dál častěji řeší historická témata právě z pohledu rasové nesnášenlivosti. Školy na tyto informace zatím nikterak nereagují a stále vznikají nové a nové projekty.

Zda je toto dobrá cesta, jak se zabývat problematikou rasismu, vlastně zatím nikdo neví. „To je akademický proud, podle kterého je rasismus nedílnou součástí amerického práva a amerických institucí, a dědictví z dob otroctví a segregace tak dodnes pro černochy v USA vytváří nerovné podmínky,“ píše CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články