Na pohřbu Madeleine Albrightové Biden připomněl její československý původ. Smutečního obřadu se zúčastnilo 1400 osob

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Madeleine Albright
Zdroj: Profimedia

Ve Washingtonské národní katedrále se ve středu konal pohřeb Madeleine Albrightové. Pražská rodačka, která byla první ženou v čele americké diplomacie, zemřela 23. března ve věku 84 let. Americký prezident Joe Biden na jejím pohřbu připomněl, že byla významnou ženou, která udělala hodně pro Ameriku, ačkoli se narodila v bývalém Československu.

„Její příběh byl příběhem Ameriky,“ uvedl ve svém projevu Joe Biden. Podle iRozhlasu ale také dodal, že Albrightová nikdy nezapomněla na svůj původ, který pro ni byl velmi důležitý. Ve 20. a 21. století podle Bidena nikdo nebránil svobodu právě tak jako tato velká žena.

„Jméno Albrightové je stále synonymem Ameriky jako síly pro dobro ve světě,“ řekl prezident při smutečním obřadu, kterého se zúčastnilo více než 1400 hostů. Připomněl mimo jiné i jméno Václava Havla. „Vrhal světlo na ta nejtemnější místa a neustále nám připomínal závazky, které máme jeden vůči druhému. Tato slova platí i pro Madeleine,“ nechal se slyšet.

Byla USA vděčná

Albrightová se narodila v roce 1937 v české židovské rodině. Po vyhlášení protektorátu její rodina utekla do Velké Británie. Později se Madeleine usadila v USA, kde byla v letech 1993 až 1997 velvyslankyní USA při OSN a od roku 1997 pak čtyři roky ministryní zahraničí.

V té době byla nejvýše politicky postavenou ženou v historii USA. Podle Bidena brala Albrightová službu Spojeným státům jako nejvyšší poctu. Zemi byla vděčná za to, že zde mohla začít nový život poté, co to v rodném Československu nebylo možné. Práci pro USA brala jako možnost, jak vrátit státu to, co pro ni udělal.

„Když rodina Albrightové prchala, aby se dostala do Ameriky, tušila, že se zde bude odehrávat její život. Ráda o Americe mluvila jako o národu, který je nepostradatelný. Nebyla to arogance, ale vděčnost, protože Amerika jí to všechno umožnila. Věřila v nekonečné příležitosti,“ řekl Biden podle CNN Prima NEWS.

Bojovala s nemocí

Albrightová zemřela 23. března na rakovinu. Bylo jí 84 let, na svůj věk ale bojovala s nemocí velmi statečně. Při jejím pohřbu se v předních lavicích usadili současní i bývalí nejvyšší činitelé USA. Za Českou republiku se obřadu zúčastnil kromě Jana Lipavského a Miloše Vystrčila také místopředseda Senátu Jiří Růžička.

Vzpomínku na velkou ženu přidal i bývalý prezident Bill Clinton. „I kdyby jí bylo sto let, zajímalo ji, jaký svět zanecháme našim dětem. Madeleine se rozhodla, že až do posledního dechu bude podporovat prezidenta Bidena a všechny, kteří pomáhají Ukrajině. Jaký svět zanecháme našim vnoučatům? To je otázka, která visí ve vzduchu,“ konstatoval.

Na smutečním obřadu o životě zensulé a politické kariéře promluvili dále také bývalá ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová, hned po ní také tři dcery Albrightové.

Řada lidí se vyjádřila také skrze média. „Vážila jsem si jí jako statečné a silné ženy ve vrcholné politice, ale zejména jako ženy, která dokázala uskutečnit životní kroky, které ji posunuly za jejími sny,“ sdělila například Dagmar Havlová.

Zdroj: Česká televize, Seznam Zprávy, CNN Prima NEWS, iRozhlas, Zprávy Aktuálně 

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články