Na Rusko dopadají sankce. Mluvčí Kremlu míní, že se jedná o ekonomickou válku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Peskov Dmitrij
Zdroj: Profimedia

Už čtrnáct dní probíhají boje na Ukrajině. Evropa mezitím uvaluje na Kreml další a další sankce. Podle jeho mluvčího Dmitrije Peskova už jde o ekonomickou válku.

Dva týdny se ruští vojáci snaží ovládnout ukrajinská území, zatím ale bez větších úspěchů. Největší boje probíhají momentálně u hlavního města Kyjeva.

Svět dodává zbraně a trestá oligarchy

Na nastalou situaci se snaží zareagovat i západní mocnosti. Většina světa se uchýlila k ekonomickým sankcím. Také se snaží podpořit Ukrajinu humanitární pomocí a dodávkou zbraní. Právě to Rusko velmi hlasitě kritizuje a západní země obviňuje z toho, že konflikt ještě záměrně přiživují, jak upozornily Novinky.

Mnoho západních zemí se snaží postihnout také ruské oligarchy. Mnohým odstavila majetek, který u nich vlastní, a také jim zakázala vstup do země. USA a Velká Británie navíc chtějí přerušit dovoz ropy a plynu z Ruska. Evropská unie je v tomto ale zatím zdrženlivá.

Mluvčí Ruska: Je to ekonomická válka

Podle mluvčího Ruské federace Dmitrije Peskova se jedná o ekonomickou válku, která je vedena právě proti Rusku. Informaci přinesla ČTK s odkazem na agenturu Reuters.

„Naše ekonomika nyní zažívá šokový dopad a má to negativní důsledky, ale budou minimalizovány,“ myslí si Peskov. Jak ale přesně to chce Rusko udělat, není zcela jisté. Už před nějakou dobu prudce klesla ceny rublu a odstavena je značná část ruských zahraničních rezerv.

Mluvčí zároveň jedním dechem dodává, že situace je nyní i pro Ruskou federaci značně nepřehledná. „Je to zcela bezprecedentní. K ekonomické válce, která vůči naší zemi vypukla, ještě nikdy předtím nedošlo. Takže je velmi těžké cokoliv předpovídat,“ uvedl podle Reuters.

Přidává se i soukromý sektor

Konflikt na Ukrajině se nelíbí nejen státním představitelům, ale také soukromým firmám. Z Ruska tak houfně odcházejí. Svou činnost tam zastavila například Škoda Auto, dodávat své zboží tam nebude ani Plzeňský Prazdroj, Staropramen či Budějovický Budvar.

Ruští obyvatelé si také už nepochutnají na hamburgerech z McDonald’s a nenakoupí si ani v nábytkářské firmě IKEA, jak upozornil server iDNES,  Prodej zde také ukončily firmy Adidas, Nike, Puma, či H&M. Svou nabídku pro Rusko omezuje také hudební platforma Spotify a televizní kanál Netflix.

Zdroj: ČTK, iDNES, Novinky.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články