Na Sumatře zahynuli tři vzácní tygři. Chytili se do pastí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tygr
Zdroj: Shutterstock

Tygr sumerský je velmi ohroženým druhem, kterého podle odhadů v přírodě přežívá zhruba 400 jedinců. Na Sumatře přesto v nedávné době uhynuly tři kusy, které se zde chytily do pastí. Po sdělení místních ochránců přírody o tom informovala zahraniční agentura DPA.

Zahraniční média uvádí, že se v současné době situace vyšetřuje. Podle webu ABC NEWS byl na místo poslán speciální tým vyšetřovatelů a ochránců přírody, který řeší, zda byly pasti nastraženy přímo na tygry, nebo se do nich šelmy chytily omylem.

V obou případech jde však o zločin, protože v tomto místě neměly nástrahy tohoto typu co dělat. Ten, kdo tu pasti nastražil, byl tak rozhodně pytlákem, a ať už měl spadeno na jakoukoli kořist, dopustil se trestného činu, který se bude dál vyšetřovat. Mnohdy je ale prakticky nemožné pytláky dopadnout.

Ohrožený druh

Na Sumatře se sice běžně používají pasti k odchytu škodné, mezi kterou patří například divočák, ty jsou ale pro tygry bezpečné. „Důrazně jsme odsoudili tento incident a budeme spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení při vyšetřování,“ uvedl pro The Manila Times Agus Arianto, ředitel rezervace.

Tygr sumerský je jeden z nejmenších druhů tygra na světě. Právě pytláci ho ohrožují ze všeho nejvíce, kromě toho ale také ubývá jeho přirozeného životního prostředí, což je v pořadí druhým velkým důvodem jeho úhynu.

Podle Novinek jsou místa, kde tygři dříve žili, dnes změněna na palmové plantáže. Vysazování stromů k produkci palmového oleje je ale důvodem k úhynu i dalších vzácných druhů zvířat, mezi které patří například orangutani a někteří další primáti.

Na sociálních sítích vyvolala informace silné emoce

Informace o úhynu tří tygrů byla zveřejněna i na sociálních sítích. Příspěvek na facebooku České televize se stal velmi rychle sdíleným a v komentářích se k situaci vyjádřila řada lidí, kteří nerozumí tomu, jak někdo může takto ubližovat.

„Hrozné, co jsme to za lidi?“ ptá se jeden člověk a druhý píše: „Krutost lidí nezná mezí.“ Ačkoli byl čin odsouzen nejen u nás, ale i přímo na místě, kde k celé situaci došlo, je velmi pravděpodobné, že se bude situace opakovat. V dané oblasti si dají ochránci přírody pozor, pytláky to ale nezastaví.

Velmi pravděpodobně se přestěhují na další místa, kde se dají chráněná zvířata chytat. Tygra sumerského by podle odborníků mohli lidé lovit především pro jeho kůži nebo pro pohlavní orgány, které slouží podle čínské medicíny jako vzácné afrodiziakum.

Zdroj: The Manila Times, ABC NEWS, Novinky, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články