Náměsíčný kuchař ve spánku vařil špagety pro svou milovanou ženu. Její reakce vás dojme k slzám

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kuchar
Zdroj: Shutterstock

Somnambulismus neboli náměsíčnost je podle některých lidí možná vtipným jevem. Člověk si zkrátka ze spaní vyjde na procházku a u toho jedná, jako kdyby byl vzhůru. Jenomže zase taková sranda to není, mnohdy se totiž může člověku přihodit nějaké zranění, nebo dokonce může způsobit katastrofu nejen ve své domácnosti. Bývalý kuchař Robert Wood se ve svých pětapadesáti letech svěřil deníku The Guardian se svým problémem.

V roce 2006 se v médiích objevil jeho příběh a také zoufalé volání o pomoc. Ačkoli totiž proti své náměsíčnosti vyzkoušel poměrně hodně babských rad a mnohokrát navštívil doktory, nic nezabíralo. Vzhledem k jeho původní profesi to ale byl trochu problém.

Robert totiž ve spánku chodil dělat svou nejoblíbenější činnost. V noci se zkrátka vydal do kuchyně, kde začal vařit. A i když spal, pod jeho rukama vznikaly divy. Mnoho lidí se mu pro jeho problém smálo, jenomže Robert přiznal, že to žádná legrace není.

Poprvé ve čtrnácti

Problém s náměsíčností se u Roberta Wooda projevil poprvé, když mu bylo teprve čtrnáct let. Tehdy ho rodiče přistihli, jak se prochází po obýváku.

Když ho vzbudili, on sám byl překvapený a netušil, jak se do místnosti dostal. Musel totiž sejít po schodech a projít několika dveřmi, které si otevřel a zase je za sebou zavřel.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Robert Wood (@chefrobertwood)

Od té doby potkávala náměsíčnost Roberta občasně, kolem jeho padesátky se ale stala problémem, který se mu děl dennodenně. Ráno byl unavený, a co víc, nevyspala se ani jeho žena. Ta se totiž bála, že by mohl její manžel způsobit požár, takže ho raději celou noc kontrolovala.

Na druhou stranu ho nechtěla budit, protože je lepší alespoň nějaký spánek než žádný, navíc podle lékařů mohou lidé násilně vytržení z náměsíčnosti utrpět šok. Takže ho pravidelně každou noc hlídala a pozorovala, co dobrého jí partner uvaří. Její reakce byla tak to nejlepší a nejláskyplnější gesto, které mu mohla dát.

Jednoduché i složité recepty

Je to k neuvěření, ale není to jen o tom, že by Robert náhodně bral předměty, které mu přijdou pod ruku. Jeho mozek i ve spánku funguje a tělo podvědomě dělá to, na co je zvyklé i přes den.

Jeho žena tak byla svědkem toho, že Robert prostřel stůl, zalil si misku kukuřičných lupínků mlékem a připravil si je na své snídaňové místo.

To by ale bylo to nejmenší. Podle všeho se mu dokonce podařilo ve spánku uvařit obstojné špagety s rajčatovou omáčkou, omeletu nebo guláš. A to všechno včetně koření a samozřejmě také tepelného zpracování, právě kvůli kterému se jeho žena bála vyhoření.

Nakonec se Robert obrátil na Chrise Idzikowského z edinburské spánkové kliniky. Ten měl za to, že jeho problém může být způsoben tím, že se mu špatně dýchá, a tyto problémy mu nedovolují se řádně vyspat.

Proto na pacientovi provedl několik testů, které mu měly pomoci. Výsledky se dostavily, nicméně ne v takové míře, aby mohl Robert s klidem říci, že se náměsíčnosti už nadobro zbavil.

Pravděpodobně tak se svou ženou po nocích občas vaří dodnes.

Zdroj: theguardian.com, Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články