NATO posiluje východní křídlo. USA se obává ruského vpádu na Ukrajinu

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
nato
Zdroj: Shutterstock

NATO v době napětí mezi Západem a Východem výrazně posiluje své východní křídlo. V sobotu dorazili do Polska první vojáci, kteří podle zahraniční agentury PAP přistáli na letišti Jasionka poblíž Rzeszówa na jihu Polska. Jedná se o reakci na desetitisíce ruských vojáků, kteří se shromažďují u ukrajinských hranic.

Západ se v současné době obává toho, že Rusko zaútočí na Ukrajinu. Moskva ale takové plány popírá a tvrdí, že se jedná pouze o vojenské cvičení. Podle polského ministerstva obrany dorazí v následujících dnech do země přibližně 1700 amerických vojáků.

Speciálně cvičení

Podle iRozhlasu jde o vojáky z 82. divize. Ta má na starosti strategické operace a její příslušníci jsou cvičeni tak, aby byli schopni vyrazit do boje kdekoliv po světě, a to dokonce do 18 hodin od vznesení požadavku. USA je do Polska poslaly především kvůli tomu, že Moskvě nevěří.

V Polsku přitom už teď působí 4500 amerických vojáků. Někteří z nich v rámci Severoatlantické aliance, jiné jednotky ale i na základě bilaterálních americko-polských dohod. Moskva ale minulý rok vyzvala Washington, aby se vyhnul šíření sil NATO na východ.

Požadovala také ukončení vojenské spolupráce s bývalými sovětskými republikami a stažení jaderných zbraní z Evropy. I tyto požadavky jsou ale podle USA tím, co přispívá k podezření, že Moskva něco chystá. Právě proto se rozhodla země část z nich nevyplnit a NATO na východě posílit.

Zdroj: Česká televize, iRozhlas, Kurzy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články