Nejsilnější německá strana má nového předsedu. Křesťanskodemokratická unie si zvolila nenápadného lídra

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
armin laschet
Zdroj: Profimedia

Křesťanskodemokratická unie (CDU) má nového předsedu. Nejsilnější straně Evropské unie bude nyní předsedat Armin Laschet. Mnozí ho popisují jako přívětivého a vstřícného, ale spíše nenápadného člověka. Jeho politické smýšlení navazuje na dosavadní směr strany určovaný Angelou Merkelovou. Vypadá to tedy, že CDU vsadila spíše na tradici než na změnu.

Armina Lascheta tituluje německý tisk výrazem „grinder“ (drtič). Výrazem ze sportu, který označuje styl bojovníka jako nepříliš agresivní, ale zato velmi houževnatý a vytrvalý.

Při volebních průzkumech tento nenápadný politik spíše zaostával, přesto si ho delegáti sjezdu CDU zvolili.  Deník Die Zeit k tomu uvedl, že strana vsadila na jistotu. Nový předseda sice přílišně nevyniká, ale také nikomu nevadí a je na něj svým způsobem spoleh.

Bude nový kancléř z CDU, nebo z CSU?

Právě jeho „nekonfliktnost“ by mohla pomoct spojit nyní velmi rozdělenou stranu CDU. Jestli se mu to opravdu podaří, se ukáže nejspíše už letos. V Německu je rok 2021 supervolební rok. Budou se konat šestery zemské volby a volby do celoněmeckého Spolkového sněmu, ze kterých vzejde rovněž nový německý kancléř.

CDU touto volbou dala jasně najevo, že pokud by získala křeslo kancléře, bude se dále držet politického směru, který byl nastolený Angelou Merkelovou. O tom, zda je toto rozhodnutí správné, či nikoliv rozhodnou až volby.

O křeslo kancléře by měl Laschet bojovat s Markusem Söderem ze CSU. Podle současných průzkumů to vypadá, že populárnější je právě druhý z výše jmenovaných politiků.

Nový kancléř to nebude mít lehké

Ať už vyhraje kterýkoliv kandidát, už nyní je jasné, že to bude mít v novém křesle značně obtížné. Pandemická situace a koronavirová krize je velkou zkouškou i pro zkušenější politiky. Je to doba, kdy se musí dělat často i velmi nepopulární opatření.

Ale i samotné střídání Angely Merkelové bude velmi náročné. Ta si totiž během svého šestnáctiletého období stihla vybudovat obrovské renomé a právem patří k nezkušenějším světovým politikům se spoustou důležitých kontaktů.

Ze současných výzkumů dokonce vyplývá, že polovina Němců by si přála ve svém čele opět ji.  Tomuto scénáři ale prozatím nic nenaznačuje.

Autor: Markéta Krejčí



Související články