Německo a Francie otevřeně hovoří o dodávkách vojenského vybavení pro Ukrajinu. Norsko vyčlenilo na zbraně jednu miliardu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Emanuel Macron
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Všechny země se i nadále snaží Ukrajině pomáhat, jak jen je v jejich silách. Výraznou pomocí je především ta vojenská. Ještě v nedávné době bylo Německo kritizováno, že nepomáhá dostatečně. Teď se zdá, že se snaží si reputaci napravit. Zbraně nadále posílá Ukrajině také Francie.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová potvrdila na mezinárodní konferenci, že země dodá Ukrajině do války proti Rusku systémy protivzdušné obrany Gepard. Už v minulosti Německo napadenému státu hodně pomohlo, přesto bylo kritizováno.

„Rád bych viděl, aby takové země dělaly více. Na druhé straně rozumím tomu, že mají svou vlastní vnitropolitickou situaci, což respektuji. Vidět Německo poslat výrazné množství zbraní Ukrajině, to by hodně pomohlo, určitě,“ řekl nedávno pro americká média český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Nemluvíme o všem

Na jeho slova později zareagovala ministryně zahraničí Annalena Baerbocková: „Dodali jsme protitankové střely, (protiletadlové střely) Stinger a další vybavení, o kterém jsme nikdy veřejně nehovořili, aby se tyto dodávky uskutečnily rychle.“

Také dodala, že Německo z pochopitelných důvodů nemluví o všem vojenském vybavení, které na Ukrajinu pošle. „Německo dodá protiletadlové obrněnce Gepard, právě to oznámila na základně Lambrechtová,“ potvrdila nyní podle České televize země s tím, že se snaží dělat, co je v jejích silách.

Kromě Německa se k vojenské podpoře přidaly i další země. Například Norsko poslalo od začátku války už řadu vybavení a nyní vyčlenilo v přepočtu miliardu korun na nákup dalších zbraní. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří, že s potřebným vybavením má země šanci proti Rusku vyhrát.

Pomoci chce i Francie

Když Emannuel Macron vyhrál podruhé v řadě volby a stal se opět prezidentem Francie, Vladimir Putin poslal k jeho vítězství gratulace. Jednalo se ale podle ČTK spíše o zdvořilost než upřímnost. I ruský prezident si totiž dobře uvědomuje, že Macron je na straně Ukrajiny.

Francie se proto nadále chystá zemi podporovat. V současné době se mluví o poslání dalšího vojenského vybavení, mezi které patří například samohybné houfnice Caesar. Macron navíc nyní začal o dodávkách zbraní otevřeně hovořit a dodal odvahu i dalším zemím.

„Zpočátku jsme se trochu zdráhali ukázat, co poskytujeme,“ řekl podle iDNES generál ve výslužbě a bývalý šéf francouzské vojenské mise. Teď je ale podle jeho slov třeba ukázat, že se Francie nebojí a že je ochotná Ukrajinu skutečně podpořit naplno.

Zdroj: iRozhlas, iDNES, ČTK, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články