Neočkovaní to budou mít těžké také v Nizozemsku. Drastická opatření i povinné očkování

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vanocni trhy nemecko
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Situace s covidem se zhoršuje nejen u nás, ale také v celé Evropě. Některé státy avizují, že nastanou drastická omezení, zejména pro ty neočkované.

Rakousko chce celostátní lockdown právě pro ty, kteří nemají vakcinaci. V neděli se rozhodne o tom, jaká opatření nastanou, a kam všude nebudou neočkovaní smět chodit. Tamní ministr zdravotnictví uvedl, že chce povinné očkování pro zdravotníky.

K Rakousku a Německu se připojí také Nizozemsko

Ministr uvedl, že bude karanténa pro ty, kteří nemají očkování proti covidu-19 a pro ty, kteří nemoc v poslední době ani neprodělali. V neděli o opatřeních budou jednat hejtmani spolkových zemí. Hovoří se také o karanténě neočkovaných.

Uzávěra se ale nesmí vztahovat na lidi, kteří jsou očkovaní. „Co by si měli myslet lidé, kteří se nechali očkovat, a přesto by pak kvůli lockdownu skončili zavření doma v kuchyni?“ uvedl kancléř Schallenberg. Neočkovaní sice budou moci jít do práce nebo na nákup, ale jinak by se neměli dostat ani do restaurací.

Kontroly budou probíhat jen namátkově. V Rakousku se také zruší velké společenské akce, nebude se to však týkat akcí sportovních nebo kulturních. Vánoční trhy tak budou, ale lidé si nebudou moci dát jídlo na místě. Do 6. prosince budou navíc zavřené bary a další podniky.

Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer upozorňuje, že je potřeba chránit také zdravotníky, kteří to nyní mají velmi těžké. V nemocnicích je totiž v této oblasti pro covidové pacienty vyhrazeno 103 lůžek na JIP, ale 89 z nich už je obsazených.

I když je vysoká proočkovanost, nastanou omezení

Ve Vídni již začaly adventní trhy, které ale doprovázejí přísné hygienické podmínky. Musíte být očkovaní nebo mít již po covidu, aby vás na ně pustila ochranka. Loni nebyly vánoční trhy vůbec, lidé se teď musí spokojit s tím, co je.

V Nizozemsku bude situace o něco horší. Obchody, které nenabízejí základní zboží, budou muset zavírat již v 19 hodin. Omezení začnou platit v sobotu a potrvají minimálně tři týdny. Televize NOS uvedla, že lidé, kteří mají tu možnost, by měli pracovat z domova. Otevřená zůstanou divadla, kina i školy. Naopak se pro diváky uzavřou sportovní zápasy.

Nošení roušek nadále zůstává, především na veřejných místech. Také přibylo více míst, kde se musíte prokázat dokladem, že máte očkování, že jste prodělali nemoc nebo máte negativní test. Nutný bude nově i na zahrádky restaurací nebo do posiloven.

Zdroj: blesk.cz, televize NOS

Autor: Raina TomanováSouvisející články