Nizozemská policie se střetla s odpůrci protiepidemických opatření. V Urku shořelo středisko na testování koronaviru

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
kovid pozar
Zdroj: sandyman/Shutterstock.com

Nizozemská policie se střetla s demonstranty v Amsterdamu a Eindhovenu. Nepokoje přicházejí den poté, co vzbouřená mládež protestující během první noci zákazu vycházení zapálila mobilní testovací zařízení na COVID-19 v holandské rybářské vesnici Urk.

Nepokoje v Nizozemsku odstartovalo nové nařízení vlády, která zakazuje noční vycházení. Země je od poloviny prosince tvrdě uzavřená, tento stav má pokračovat nejméně do 9. února. Vláda vyhlásila mezi 21:00 a 4:30 zákaz vycházení, který vstoupil v platnost v sobotu. Rozhodnutí si však vysloužilo kritiku a protesty.

Protesty proti nočnímu zákazu vycházení si vyžádaly zatýkání

Demonstrace si vyžádaly zásah policie a stovky zatčených. Nizozemští představitelé násilnosti odsoudili: „To nemá nic společného s demonstrací proti koronovým opatřením. Toto je prostě kriminální chování,“ uvedl ministr spravedlnosti Grapperhaus.

Nedělní zakázanou demonstraci v centru Eindhovenu na jihu Nizozemska musely bezpečnostní složky rozhánět slzným plynem a vodními děly, zatčeno bylo nejméně 55 lidí.

Svědci potvrdili, že bylo centrální náměstí poblíž hlavního nádraží plné kamení, kol a rozbitého skla. V davu stovek demonstrantů byli údajně i příznivci antiimigrantské skupiny PEGIDA.

Eindhovenská policie varovala obyvatele, aby se během střetů drželi dál od centra města.

Mladíci zapálili testovací centrum v Urku

V hlavním městě Amsterdamu rozptýlila policie zakázanou demonstraci na hlavním náměstí lemovaném muzei. I zde musela použít vodní děla. Policie uvedla, že v Amsterdamu bylo zatčeno více než 100 lidí.

Násilí přišlo den poté, co mladí odpůrci zákazu vycházení zapálili testovací zařízení na koronavirus v nizozemské rybářské vesnici Urk.

„Není to jenom nepřijatelné, je to jako políček do tváře, zejména místním zdravotníkům, kteří dělají, co mohou, a testovacímu centru, které se snaží pomáhat lidem z Urku,“ uvedly v reakci na útok místní úřady.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články