Nobelova cena za literaturu putuje do Francie. Nepřekvapivě si ji odnáší největší favoritka

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
nobel_literatura
Zdroj: Profimedia

Některá média jako například Deník N díla francouzské spisovatelky Annie Ernaux označují jako Hledání ztraceného času pro tuto dobu. Pro mnohé její nominace ani výhra nebyla překvapením. Její knihy ovšem překvapivé jsou, a to velmi.

Francouzská spisovatelka a profesorka literatury Annie Ernaux je laureátkou Nobelovy ceny za literaturu pro svou odvahu a klinickou bystrost, s nimiž odhaluje kořeny, odcizení a kolektivní omezení osobní paměti, uvádí web Nobel Prize.

Její literární dílo, většinou autobiografické, udržuje úzké vazby se sociologií a v současné době patří mezi špičku francouzských autorů. Je označovaná za ikonu francouzského feminismu. Je také politickou aktivistkou a posbírala již několik prestižních ocenění za svou práci.

Literatura všedního dne

„Ernaux důsledně a z různých úhlů zkoumá život poznamenaný silnými rozdíly, pokud jde o pohlaví, jazyk a třídu,“ citují Novinky vyjádření Anderse Olssona, švédského spisovatele a literárního kritika, který předsedá komisi v rámci literární sekce Nobelových cen.

Francouzská média a kritici na autorce oceňují zejména to, jak tato velká a vznešená témata dokáže propojovat s otázkami každodennosti, které reflektují současnou společnost, píší Seznam Zprávy.

Neobyčejně o obyčejných věcech

„Všímá si jak hlavních společenských otázek – třídních rozdílů, sociokulturních rozdílů, požadavků žen atd., tak kategorií, které umění a myšlení v poslední době vyzdvihují do popředí – otázek paměti a každodennosti, dědictví a příbuznosti,“ citují Seznam Zprávy vysvětlení literárního kritika Dominique Viarta.

„Knihu Roky autorky Annie Ernaux jsem si pořídila poté, co se autorka stala laureátkou Nobelovy ceny za rok 2022. Na internetu jsem se dozvěděla, že její kniha Roky je literární kritikou velmi oceňovaná,“ řekla pro Přehledně24 vášnivá čtenářka Alžběta.

„Její styl psaní je velmi originální, postřehy až bolestně upřímné, podávané bez příkras. Není to kniha pro každého, ale věřím, že se v ní každý najde,“ dodala čtenářka s tím, že si rozhodně pořídí i další knihu z pera Annie Ernaux.

Zdroj: Deník N, Nobel Prize, Twitter, Novinky, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články