Ve Švédsku se rozdávají Nobelovy ceny za rok 2022. Za medicínu si ji odnesl Švéd

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
svatne_paabo
Zdroj: Profimedia

Nobelova cena je udílena švédskou Královskou akademií věd jednou ročně od roku 1901 v pěti kategoriích. Za fyziku, chemii, fyziologii a medicínu, literaturu a za úsilí o mír. Ceny se udílejí nyní od 3. do 10. října. První byla udělena v kategorii fyziologie a medicína. Za rok 2022 se jejím laureátem stal švédský biolog Svante Pääbo.

Na základě závěti Alfreda Bernharda Nobela jsou každoročně udělovány Nobelovy ceny. Švédský chemik a vynálezce dynamitu ve si ve své závěti přál udělit cenu těm, kteří v předchozím roce přinesli lidstvu největší prospěch, píše web Nobel Prize. Aby jeho přání mohlo být zrealizováno, věnoval na jeho realizaci veškerý svůj majetek.

Nejprestižnější cena v oboru

Každý držitel Nobelovy ceny má kromě medaile a diplomu nárok také na finanční odměnu. Udělované medaile mají stále na líci portrét Alfreda Nobela a udílení cen je spravováno Nobelovou nadací ve švédském Stockholmu. Laureáti jsou jmenováni během října, slavnostní udílení cen švédským králem se koná vždy 10. prosince téhož roku, tedy v den úmrtí Alfreda Nobela.

V pondělí 3. října byla vyhlášena cena za fyziologii a lékařství, kterou získal švédský biolog Svante Pääbo za výzkum týkající se genomů vyhynulých homininů a lidské evoluce. Vědec sekvenoval genom neandertálce a učinil objev dosud neznámých lidských předků známých jako denisované, uvádí web ČT24.

Pääbo přečetl neandrtálce

„Důležité je, že Pääbo také zjistil, že po migraci z Afriky zhruba před sedmdesáti tisíci lety došlo k přenosu genů z těchto dnes již vyhynulých homininů na Homo sapiens. Tento dávný tok genů k dnešním lidem má dnes fyziologický význam, například ovlivňuje, jak náš imunitní systém reaguje na infekce,“ vysvětluje přínos vědě výbor Nobelovy ceny ve své tiskové zprávě.

Právě díky výzkumu Svante Pääba vznikla zcela nová vědecká disciplína nazvaná paleogenetika. Pääbo byl průkopníkem výzkumu, jenž porovnával genomy moderního člověka a jeho nejbližších vyhynulých příbuzných, neandertálců a denisovanů, a ukázal, že mezi druhy docházelo k míšení, dodává tisková zpráva ze 3. října.

Ekonomie jako poslední

Laureáti Nobelovy ceny se budou vyhlašovat až do 10. října, kdy bude vyhlášena cena za ekonomii, kterou Královská švédská akademie věd vyhlašuje vždy jako poslední. Ceny si laureáti převezmou 10. prosince.

Zdroj: Nobel Prize, ČT24, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články