Novodobý Robinson Crusoe musí po 32 letech opustit ostrov. Vyhnaly ho úřady

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
trosecnik
Zdroj: Profimedia

Mauro Morandi žil na ostrově Budelli sám od roku 1989. Někteří mu říkali italský Robinson Crusoe. Jenže po 30 letech se rozhodl z ostrova odejít, a to po mnoholetých hrozbách od státu, který se ho z něj snažil dostat. Informuje o tom deník The Guardian.

Jednaosmdesátiletý Mauro Morandi, známý jako Robinson Crusoe, žil na ostrově ve středomořském moři několik let. Dlouho zjevně vzdoroval nátlakům na opuštění ostrova. Jenže nedávno usoudil, že už mu to za to nestojí a z Budelli raději odejde. Podle informací The Guardian si najde menší dům na pevnině.

Morandi se dostal na ostrov u Sardinie v roce 1989 poté, co se plavil na katamaránu směrem k Pacifickému moři. Plavidlo se mu při cestě rozbilo a jeho samotného to vyplavilo na písečných plážích ostrova. Muž se podle informací dozvěděl, že stávající majitel Budelli chce jít do důchodu, a tak se jeho role zhostil sám.

Život ve městě mu vadil

„Nebyl jsem spokojen s politickou situací v Itálii a otravovalo mě i spoustu věcí týkajících se naší společnosti, jako je například nadbytečná spotřeba,“ řekl bývalý učitel tělovýchovy Morandi. I to byl jeden z důvodů, proč se rozhodl vydat na dalekou cestu po moři.

Na konec se vystěhuje koncem tohoto měsíce. „Ze strany orgánů národního parku La Maddalena, které spravují Budelli od roku 2016 a chtějí získat zpět svůj ostrov, je čím dál větší nátlak,“ informují zahraniční média o celé situaci.

„Vzdal jsem boj. Po 32 letech, které jsem tu strávil. Je mi líto to tady opustit,“ řekl muž. La Maddalena ale novodobého Robinsona nařkla z toho, že na ostrově dělal mnoho nelegálních úprav, protože na ně neměl potřebné stavební povolení.

Morandi pochází z Modeny, což je město ve střední Itálii. „Budu bydlet na okraji hlavního města, takže tam prostě půjdu na nákupy a zbytek času si nechám pro sebe,“ řekl. „Můj život se příliš nezmění, stále uvidím moře,“ dodal s nadějí muž.

Dotyčný zahraničním médiím řekl, že doufá, že se o ostrov bude někdo dobře starat stejně tak jako on. Během svého života na ostrově se totiž pečlivě staral o čistotu pláží a chránil tamní ekosystém před nájezdy turistů. U ostrova se nachází i vzácné korály, které taktéž hlídal. Co s ostrovem bude nyní, nikdo neví.

Soudy rozhodly, ostrov bude státní

„Jeho život na ostrově skončil, když soukromá společnost, která ostrov vlastnila, zkrachovala. V roce 2013 se prodal Michaelovi Harteovi, podnikateli z Nového Zélandu, který se zavázal, že bude nadále udržovat Morandiho jako správce. Jenže to italská vláda nechtěla dopustit. V roce 2016 sardinský soudce rozhodl, že ostrov bude vrácen zpět do veřejného vlastnictví země,“ informuje The Guardian.

Mnozí zastánci novodobého Robinsona Crusoea sepsali i petici. Na sociálních sítích se objevila i diskuze, kde někteří o procesu mluví jako o zničení ráje. Jiní krok vlády nechápou. Jednotlivci na internetu i vyzývají, aby se proti orgánům postavili a usilovali o navrácení ostrova muži. Někteří se obávají i protestů.

Autor: Ivan Glaser



Související články