Obezita se už nevyplatí ani v letadle. Americké aerolinky pěkně přitvrdily

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
obezni cestujici
Zdroj: Shutterstock

S narůstajícím procentem obézních obyvatel se potýká značná část západního světa v čele s USA. Zvyšující se váha pasažérů dělá těžkou hlavu i zástupcům Americké Federální letecké správy (FAA). Ti dokonce zvažují, že by aerolinky měly vyžadovat převážení pasažérů před vzletem, aby se vyhnuly možnému přetížení letadla, uvádí deník Daily Mail.

Pracovníci amerických aerolinek musí před každým vzlétnutím propočítat zátěž na palubě, aby bylo vyhověno bezpečnostním předpisům. Problém je, že se společnost doposud řídila průměrnou váhou dospělého člověka, stále větší procento pasažérů však váží i dvojnásobek, proto dost možná dojde k vážení každého majitele letenky přímo na letišti.

Převážíme vás každé tři roky, navrhují aerolinky

Návrh aerolinek obsahuje vážení každé tři roky, kontrolu váhy přímo u gate, přičemž by se vážil vzorek patnácti procent pasažérů, které čeká odlet. Podle FAA by byla váha považována za důvěrnou informaci a cestující by měl právo vážení odmítnout.

Tento průzkum by mohl podat přesnější obrázek o průměrné váze dnešního Američana v době rozmachu nadváhy a obezity. FAA svůj plán obhajuje tím, že současné normy jsou zastaralé a nepřesné a mohly by ohrozit bezpečnost letů.

Průzkum prováděný mezi lety 2017 a 2018 prokázal, že je v USA přes 42 procent obézních lidí. Od té doby se však jejich množství pravděpodobně zvýšilo. To je hlavním důvodem snahy o změnu norem a bezpečnější cestování.

Méně lidí v letadle znamená vyšší cenu, varují aerolinky

Podle výsledků monitorování by se dál upravoval počet míst na palubě letadla, plánuje FAA. Podle oběžníku z roku 2017 o problematice váhy a rovnováhy na palubě váží průměrný cestující i s palubním zavazadlem 77 kilogramů v létě a 79 kilogramů během zimy.

Novější verze oběžníku FAA uvádí, že v létě by měl průměrný pasažér vážit 86 kilogramů a v zimě 88 kilogramů. Ženy by se podle oběžníku měly vejít do 81 kilogramů v létě a 83 kilogramů v zimě včetně zavazadla. Muž může vážit 90 kilogramů v létě a 92 kilogramů v zimě.

Ani nová norma však nemusí být dostačující. FAA proto navrhuje, aby si aerolinky nechaly vypracovat vlastní výzkum každý třetí rok. Pasažér bude mít šanci vážení odmítnout, zdůrazňuje FAA s tím, že celý výzkum bude anonymní a data důvěrná.

Podobný průzkum, jaký požaduje FAA, proběhl i na Novém Zélandu, jak informoval letecký web View from the Wing. Novozélandské aerolinky na základě výsledků zvažují zvětšení prostoru mezi sedadly, aby měli pasažéři větší prostor pro nohy. Upozorňují ale, že podobné kroky mohou zvýšit cenu letenek.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články