Obrana Země před vesmírným tělesem funguje. NASA úspěšně otestovala sondu DART

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
NASA_DART
Zdroj: Shutterstock

Mise Double Asteroid Redirection Test (DART) společnosti NASA úspěšně trefila podle plánu měsíc planetky Didymos, který sice svou trasou přímo neohrožoval planetu Zemi, ale šlo o experiment. Jednalo se o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Zda se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA během následujících dnů nebo týdnů.

Příběh skoro jako z filmu Armageddon si v reálném životě vyzkoušel Národní úřad pro letectví a vesmír, zkráceně NASA. Úspěšná mise ze 27. září potvrdila, že NASA může úspěšně navigovat kosmickou loď, aby se úmyslně srazila s asteroidem, aby jej odklonila, což je technika známá jako kinetický dopad, uvádí web NASA.

Sesbíraná data mohou pomoci v budoucnu

„DART ve svém jádru představuje bezprecedentní úspěch planetární obrany, ale je to také mise jednoty se skutečným přínosem pro celé lidstvo,“ řekl současný ředitel NASA Bill Nelson.

„Jak NASA studuje vesmír a naši domovskou planetu, pracujeme také na ochraně tohoto domova a tato mezinárodní spolupráce proměnila sci-fi ve vědecký fakt a demonstrovala jeden způsob, jak chránit Zemi,“ dodal Nelson, který je ve vedení společnosti NASA od roku 2021.

Radost zdaleka

Úterní test se odehrál asi 11 milionů kilometrů od Země, sonda narazila do měsíce Dimorphos, jenž má průměr asi 160 metrů, rychlostí 22 530 kilometru za hodinu, uvádí iDNES. Sonda DART létala vesmírem 10 měsíců než úspěšně zasáhla cíl v podobě asteroidu Dimorphos.

„Tato první mise svého druhu vyžadovala neuvěřitelnou přípravu a přesnost a tým překonal očekávání ve všech ohledech,“ cituje web NASA Ralpha Semmela, ředitele Applied Physics Laboratory (APL) na Univerzitě Johnse Hopkinse.

„Kromě skutečně vzrušujícího úspěchu technologické demonstrace by schopnosti založené na DART mohly být jednoho dne použity ke změně kurzu asteroidu k ochraně naší planety a zachování života na Zemi, jak ho známe.“

Zdroje: NASA, Twitter, iDNES

Autor: Veronika HolcováSouvisející články