Obyvatelé Oregonu se v referendu vyslovili pro dekriminalizaci držení drog

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
drogy marihuana
Zdroj: Profimedia

Během amerických prezidentských voleb, které se konaly tento týden, probíhala v několika státech místní referenda. V těch se mohli k danému tématu vyslovit obyvatelé příslušného státu. Témata byla různá – nová vlajka, změna názvu státu, zvýšení minimální mzdy apod. V Oregonu se rozhodovalo o dekriminalizaci držení všech nelegálních drog a také o legalizaci používání psilocybinu.

Opatření 110 stanovuje, že držení jakékoliv kontrolované látky, ať už se bude jednat o heroin nebo kokain, bude vždy vyhodnoceno jako přestupek, a nikoliv jako trestný čin. Za tento přestupek bude možné uložit maximální pokutu 100 dolarů.

Konopí už je dávno povolené

Oregon byl takto vizionářským státem již dříve. Například dekriminalizoval držení konopí již v roce 1973.

Hlavním přínosem tohoto opatření má být uvolnění místa ve státních věznicích. Ušetřené peníze, které by stál klasický výkon trestu, pak mají putovat do protidrogové léčby.

Najdou se samozřejmě i odpůrci tohoto zákona. Ti upozorňují především na to, že právě hrozba vězení mohla některé drogově závislé přimět k absolvování léčby.

Léčba výtažkem z halucinogenních hub

Druhé opatření, které má číslo 109, se týká látky psilocybin, která se získává z halucinogenních hub. Nyní je možné ji v Oregonu legálně používat pro lékařské účely.

Podle zastánců psilocybinu může snižovat úzkost a stres u pacientů s rakovinou a s posttraumatickou stresovou poruchou. Tvrdí, že může být využíván k léčbě duševního zdraví všeobecně.

Toto nadšení však nesdílí Oregonská asociace psychiatrických lékařů a Americká psychiatrická asociace. Obě organizace upozorňují, že neexistuje dostatek důkazů a dostatek studií, které by dokazovaly přínosnost použití této látky při léčbě duševního zdraví.

Dostupné výsledky referenda v Oregonu, které poskytla agentura Associated Press, ukazují, že 59 procent obyvatel se vyslovilo pro opatření 110, tedy pro dekriminalizaci kontrolovaných látek, a 56 procent lidí hlasovalo pro opatření 109, tedy pro možnost legální léčby psilocybinem.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články