Ochránci v Tatrách zabili medvědici s mládětem. Důvod smrti nechápou ani odborníci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Medved
Zdroj: Shutterstock

Ve slovenském Tatranském národním parku ochránci zabili dva medvědy. To vyústilo v šarvátku s místními lesníky. Paradoxně je přitom situace většinou naopak. Lesníci jsou dlouhodobě spíše pro odstřel nebezpečné zvěře a ochránci proti.

Ochránci zvířat jsou dlouhodobě proti zabíjení medvědů. Ve slovenském Tatranském národním parku (TANAP) přitom mají právě oni na svědomí smrt medvědice s mládětem. Lesníci, kteří naopak střílení šelem podporují, mají tentokrát připomínky. Případem se již zabývá policie.

Medvědice v cukrárně i kolibě

Ochránci se brání tím, že medvědice byla dlouhodobě sledována a obyvatelům Smokovce činila časté potíže. Vloupala se například do cukrárny či koliby a několikrát se spolu s mláďaty snažila dostat i do domů či penzionů.

„Byla to neudržitelná situace a medvědice se se svými potomky stala vysloveně nebezpečnou. Tyto nebezpečné návyky učila svoje mladé,“ vysvětlil pro magazín Nový Čas ředitel Správy TANAP Pavol Majko.

Řekl, že území Tatranské Polianky, kde byla medvědice odchycena, je právě v jejich správě. „Úplně oprávněně a profesionálně eliminoval zásahový tým noční akcí zvíře, které bylo nebezpečné a mohlo ohrozit i lidi,“ dodal s tím.

Podle Majka bylo zvíře usmrceno humánní cestou. Patnáctiletou medvědici společně s jejím jedním dvouročním mládětem uspali a následně jim podali smrtící injekci.

Mají mláďata šanci na život?

Zabití však kritizuje zoolog Státních lesů v TANAP, které mají též na území své pravomoci, Jozef Hybler. Toho mrzí způsob, jakým se o smrti dozvěděli i osud třech dalších mláďat, které po medvědici zbyli.

„V noci ve dvě hodiny nám oznámili, abychom si přišli pro dvě těla medvědů. Druhá věc, která tu rezonuje, je, co bude s třemi mláďaty bez matky,“ uvedl pro Nový Čas.

Dále řekl, že podle něj neexistuje šance, aby se potomci vrátili k normálnímu způsobu medvědího života. Míní, že pokud by ochranáři spolupracovali se zásahovým týmem Státních lesů TANAP, medvíďata by již mohla být na nějakém lepším místě.

Případem se teď zaobírá policie, která dostala podnět právě od Státních lesů TANAP. Okresní ředitelství Policejního sboru v Popradě nyní věc prošetřuje jako podezření z přečinu porušení ochrany rostlin a živočichů.

Autor: Petr HejčlSouvisející články