Oscaři 2021: Komorní ceremoniál ovládly komorně laděné snímky. Téměř nikdo je neviděl

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zhao Chloe
Zdroj: Profimedia.cz

Předávání Oscarů proběhlo dnes v brzkých ranních hodinách našeho času v losangelské vlakové stanici Union Station. Jednalo se o již 93. ročník Cen Akademie. Podle očekávání byl nejlepším filmem zvolen snímek Země nomádů od režisérky Chloé Zhao. Ten z šesti nominací proměnil tři, a to ty nejdůležitější, tedy nejlepší film, režii a herečku v hlavní roli. Velkým překvapením bylo to, že cenu za hlavní mužskou roli dostal Anthony Hopkins za výkon ve filmu Father.

Ceremoniál předávání cen byl tentokrát v mnoha ohledech rozdílný. Velký podíl na tom měla samozřejmě koronavirová pandemie, která neumožnila klasický opulentní oscarový ceremoniál. Letos chyběla hudba i tanec. Komornější večer však nabídl více prostoru oceněným a jejich proslovům.

Cenu vyhrála režisérka z Číny

Rozdíl byl patrný i při předávání sošek. Vítěze letošního ročníku bychom mohli označit spíše za netradiční a méně mainstreamové, než jsme byli u těchto cen doposavad zvyklí.

Celkem očekávaně získal cenu za nejlepší film snímek Země nomádů (Nomadland). S ním získala ocenění i jeho režisérka Chloé Zhao. Ta je teprve druhou oceněnou režisérkou v téměř stoleté oscarové historii, a první nebělošskou režisérkou vůbec.

Film také zajistil výhru jeho herečce v hlavní roli, Frances McDormandové. Jedná se o jejího třetího Oscara v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Před ní je pouze Katherine Hepburn se svými čtyřmi soškami v této kategorii.

The Father: nejstarší držitel Oscara i nejlepší adaptovaný scénář

Překvapením ale bylo ocenění Anthonyho Hopkinse, který získal cenu za nejlepšího herce v hlavní roli ve filmu The Father. Stal se tak ve svých 83 letech nejstarším držitelem této ceny. Nejedná se o všem o jeho první úspěch na poli Akademie. Již v roce 1992 získal Oscara za hlavní roli ve filmu Mlčení jehňátek.

Jako nejlepší herečka ve vedlejší roli byla oceněna Korejka Jun Ju-čung za film Minari. Nejlepším hercem ve vedlejší roli byl zvolen Daniel Kuluuya za film Judas and the Black Messiah.

Cena za nejlepší scénář si odnesla Emerald Fennellová za film Nadějná mladá žena, která film také režírovala. Nejlepší scénář podle předlohy je ten k filmu The Father z pera Christophera Hamptona a Floriana Zellera.

Oscara za animovaný film si již pojedenácté odneslo studio Pixar, tentokrát za film Duše. Ten obdržel i cenu za nejlepší hudbu.

Nejlepším neanglicky mluveným filmem se stal, podle očekávání, dánský film Chlast od Thomase Vinterberga s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli.

Netflix a jeho filmy, které jdou rovnou do televize

Velice dobře si v tomto ročníku vedly také filmy od streamovacích služeb. Společnost Netflix získala za svá díla dohromady 7 sošek, například i tu za nejlepší dokument (Moje učitelka chobotnice).

Odborníci však očekávají pokles sledovanosti a všeobecně nižší zájem o Ceny Akademie vůbec. Důvodem je nejen skromnější ceremoniál, ale také fakt, že kvůli zavřeným kinům téměř nikdo dané filmy neviděl.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články