Oscarová noc je za námi! 94. ročník Cen Akademie ovládl film V rytmu srdce

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
oscars
Zdroj: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

V neděli 27. března v 17 hodin místního času začalo v Hollywoodu slavnostní udílení Cen akademie, tedy Oscarů. Přímý přenos vysílala Česká televize 28. března od 2 hodin středoevropského času. Večerem provázely hned tři dámy: Regina Hall, Amy Schumer a Wanda Sykes.

Zásadní kategorie

Cenu za nejlepší film si namísto favorizovaného snímku Síla psa odneslo drama V rytmu srdce (v originále CODA) režisérky Siân Heder.

Sošku za nejlepší režii si odnesla režisérka Jane Campion za western/drama Síla psa (v originále The Power of the Dog).

Jako nejlepšího herce v hlavní roli ocenila Akademie Willa Smitha za výkon v životopisném filmu Král Richard: Zrození šampiónek (v originále King Richard), a odnesl si tak svou historicky první sošku. A nejen ji. Smith na sebe strhl pozornost ještě před vyhlášením kategorie nejlepšího herce v hlavní roli.

Nelíbilo se mu, že si komik Chris Rock na pódiu udělal legraci z holé hlavy hercovy manželky Jady Pinkett Smith, které se to, jak je patrné i na videích z přenosu, dotklo.

A tak na její obranu Will Smith vyběhl na pódium, dopřál Rockovi pořádnou facku a s komentářem „Neber si jméno mojí ženy do své za*rané huby!“ se vrátil zpět na své místo.

O poznání „nudnější“ bylo předávání ceny za nejlepší herečku v hlavní roli, tu si odnesla Jessica Chastain za životopisné drama Očima Tammy Faye (The Eyes of Tammy Faye).

Za mužský herecký výkon ve vedlejší roli byl oceněn Troy Kotsur za roli v nakonec nejlepším snímku loňského roku V rytmu srdce.

Sošku za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli v kategorii žen si odnesla Ariana DeBose za favozirovaný remake muzikálu West Side Story (celkem byl na Oscara nominován v sedmi kategoriích, ve výhru proměnil ale jen jednu).

Duna zabodovala

Remake filmu Duna z roku 1984 (režie David Lynch), v originále Dune: Part One režiséra Denise Villeneuve byla Akademií navržena na celkem 10 nominací na ceny a proměnila jich 6! Konkrétně byl film oceněn za nejlepší kameru, nejlepší střih, nejlepší hudbu, nejlepší výpravu, nejlepší vizuální efekty a nejlepší zvuk.

Jak originální název napovídá, Villeneuve natáčí další díl, který má do kin přijít v roce 2023.

Hudba na Oscarech

Vyhledávaný skladatel fimové hudby Hans Zimmer proměnil nominaci za nejlepší filmový soundtrack k filmu Duna a vyhrál svou již druhou sošku. Poprvé byl oceněn za hudbu k animované pohádce Lví král z roku 1995.

Nejlepší filmovou písní za rok 2021 je titulková skladba z filmu James Bond: Není čas zemřít (v originále No Time to Die). Nazpívala ji současná hvězda hudební scény Billie Eilish, která píseň napsala spolu se svým bratrem Finneasem O’Connellem.

Připomenutí situace na Ukrajině

Akademie během večera vyzvala ke chvíli ticha za uctění obětí ve válkou sužované Ukrajině a během večera byla k vidění tabule, který vyzývala všechny k podpoře Ukrajiny jakýmkoli možným způsobem.

Mnozí kritici však ceremoniálu vyčítají, že se válečnému stavu nevěnoval dostatečně. Moderátorka Amy Schumer dokonce vyslovila přání, aby během večera promluvil prezident Zelenskj, to ale nebylo vyslyšeno.

Někteří zúčastnění si alespoň připnuli odznáčky na podporu Ukrajiny a herečka Mila Kunis promluvila o statečnosti země, v níž se narodila.

Výkonný producent Will Packer se k výtkám vyjádřil tak, že předávání cen musí „zůstat veselou oslavou“, píšou Novinky. A dodal: ,,Musíte si uvědomit, co to je, co je to za obor a co je to za platformu. Myslím, že některé platformy jsou vhodnější než jiné, zvláště když se bavíme o lídrech válkou zdevastovaných zemí.“

Zdroj: Academy of Motion Picture Arts and Sciences, Novinky

Autor: Veronika HolcováSouvisející články