Osmiměsíční zákaz činnosti pro Pavla Nedvěda. Fotbalovým světem otřásl skandál s podvody v účetnictví několika klubů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pavel nedved
Zdroj: Profimedia

Italská prokuratura žádá v kauze údajného falšování účetnictví osmiměsíční zákaz činnosti pro špičky fotbalového Juventusu Turín, a to včetně jeho českého viceprezidenta Pavla Nedvěda. S informací přišel zahraniční deník Gazzetta dello Sport. Nejtvrdší z trestů se pak týká bývalého sportovního ředitele turínského klubu Fabia Paraticiho, informovala ČTK.

Kauzu kolem nadhodnocených přestupů, kterými si kluby údajně vylepšovaly účetnictví, řeší už podle webu Aktuálně soud fotbalové federace, který začal v Římě včera odpoledne. Pro většinu zúčastněných už žalobce navrhl tresty, a to jak pro kluby, tak i jednotlivé aktéry.

Jedná se podle všeho především o pokuty a dočasný zákaz působení ve fotbale. Vyšetřování celé události se přitom táhlo dva roky. Celkem se kauza týká 11 klubů a 61 funkcionářů. Podezřelí měli manipulovat s účetnictvím a s celkovým finančním hospodařením klubů.

Týká se to i Nedvěda

Mezi řadou jmen se na listině obviněných objevuje také držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý český fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd. Současnému viceprezidentovi Juventusu hrozí zákaz činnosti až na 18 měsíců, píše Aktuálně.

Ten hrál za Juventus v letech 2001 až 2009. Po skončení hráčské kariéry se dostal do managementu klubu a v roce 2015 se stal jeho viceprezidentem. Zdá se ale, že jeho postup se v současné chvíli zastavil a Nedvěda čeká spíše strmý pád. Sportovec, kterého uctívají tisícovky Čechů, má tak velký problém.

Musí počkat po Velikonocích

Pro Paraticiho, který nyní působí v Tottenhamu a podle médií ho čeká snad nejvyšší trest, navrhuje prokuratura kromě pokuty také zákaz činnosti až na 16 měsíců. Pro Andreu Agnelliho, šéfa Neapole, chtějí žalobci roční trest. Zatím ale žádný rozsudek nepadl.

Na ten si podle iRozhlasu musí všichni zúčastnění počkat po Velikonocích. Turínský klub údajně vydal faktury za neexistující služby a poskytl nepravdivé informace investorům. Neapol zase snížil hodnotu nigerijského hráče Victora Osimhena.

O celé kauze se hojně mluví i na sociálních sítích. Ačkoli tak zatím žádný z rozsudků není potvrzen, jednotliví aktéři mají už teď u fanoušků vroubek a je velmi pravděpodobné, že ve většině případů k pokutám a zákazům činnosti skutečně dojde. Jeden z příspěvků se objevil například na twitteru italských fotbalových novinek.

Soudní slyšení by měla probíhat mimo jiné ještě dnes, ve čtvrtek a v pátek, na konečný výsledek si ale musí všichni počkat až po velikonočních svátcích. Jak to nakonec s jednotlivými viníky dopadne a s jakým trestem odejde od soudu Nedvěd, se teprve uvidí. Už teď je ale jasné, že kariéry obviněných to ovlivní ve velkém.

Zdroj: iRozhlas, Aktuálně, Česká televize, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články