Ovčí plyny ničí přírodu. Na Novém Zélandu představila vláda zákon emisních povolenek pro místní skot

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ovce
Zdroj: Shutterstock

Nový Zéland zveřejnil nový zákon, který zavádí v zemědělství placené emisní povolenky kvůli skotu, který je největším tvůrcem emisí v zemi. Především ovce vypouštějí svým říháním a plynatostí tolik látek, že se země rozhodla zakročit. Pokud zákon skutečně místní vláda prosadí, bude podle Reuters Nový Zéland první zemí, kde jsou placeny emisní povolenky na zvířata.

V zemi žije asi 5 milionů lidí, 10 milionů hovězího dobytka a okolo 26 milionů ovcí. Téměř polovina skleníkových plynů vzniká podle místních ekologů ze zemědělství. Jedná se především o nebezpečný metan. Prozatím bylo zemědělství z emisních povolenek vyjmuto, vláda za to ale už delší dobu sklízela kritiku.

Jak píše zahraniční web AG Matters, podle plánu vypracovaného vládou společně se zástupci zemědělců by měly být v případě zavedení zákona placeny povolenky od roku 2025. Platit se přitom bude jiná cena za metan vypuštěný dobytkem, jiná zase za oxid uhličitý.

Zemědělství hraje klíčovou roli v ochraně přírody

„Není sporu o tom, že je nutné, abychom snížili množství metanu, který vypouštíme do atmosféry, a efektivní systém ocenění emisí v zemědělství v tom bude hrát klíčovou roli,“ řekl ministr pro změnu klimatu James Shaw. Dodal, že bude mít samozřejmě zákon i řadu výhod.

Pro zemědělce, kteří omezí vznik emisí, zavede odměny v podobě příspěvků na krmiva, výhodu by pak měli mít také ti, kteří kromě zemědělství podnikají i v něčem, co prokazatelně pomáhá přírodnímu prostředí, jako jsou například pěstitelé rostlin, profesionální zahradníci nebo správci lesů.

„Snažíme se vymyslet plán, který by neohrozil produkci potravin a finanční stabilitu země, zároveň ale musíme pomoci přírodě, kterou k tomuto účelu potřebujeme,“ uvedl podle webu South China Morning Post Michael Ahie, předseda partnerství v primárním sektoru.

Peníze pomohou i novým zemědělcům

Peníze, které by v případě zavedení zákona byly za povolenky vybrány, vláda plánuje využít na ochranu životního prostředí, na podporu chráněných krajinných oblastí, ale také na kurzy pro nové zemědělce, vzdělávací programy pro speciálně zaměřené školy a další aktivity týkající se zlepšení životního prostředí.

Dále by měly být finance využity na vývoj a výzkum, na poradenství pro farmáře a celkově na vzdělávání v této oblasti. Podle iDNES by systém povolenek byl pravděpodobně největším zásahem do zemědělského sektoru Nového Zélandu od 80. let minulého století.

Odborníci podle zahraničních médií tvrdí, že pokud by zákon prošel, je velmi pravděpodobné, že se bude zemí řada dalších států inspirovat, a ačkoli nebude přímo zavedena podobná věc jinde, rozhodně se ostatní vlády pokusí k přírodě přistupovat šetrněji než doteď.

Zdroj: Reuters, Ag matters, South China Morning Post, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články