Papež František osobně navštívil ruské velvyslanectví. Vyzval k ochraně dětí, nemocných i civilistů

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
papez frantisek
Zdroj: Profimedia

V pátek odpoledne jednal papež František v Římě s ruským velvyslancem ve Vatikánu Alexandrem Avdějevem. V rozhovoru se vyjádřil ke svým obavám kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Na ambasádě se papež zdržel zhruba půl hodiny, jak informovala zahraniční média.

Jednalo se o velmi neobvyklý krok. Obvykle je to totiž přesně opačně, papež za běžné situace sám přijímá velvyslance a hlavy států ve Vatikánu. Podle diplomatického protokolu tomu mělo být stejně i v tomto případě, píše iRozhlas. Hlava církve se ale rozhodla tentokrát jednat jinak.

Silné znepokojení

O papežově návštěvě informoval média ředitel tiskového střediska Svatého stolce Matteo Bruni. Ten upřesnil, že papež opustil brány Vatikánu a navštívil nedaleké ruské velvyslanectví. Agentura AP napsala, že je tento krok jasným důkazem, že boje na Ukrajině papeže silně znepokojují.

Argentinská média objasnila, že mimo jiné František nabídl zprostředkování jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. To ale velvyslanec Avdějev ve svém vyjádření popřel. Papež prý mluvil pouze o svých obavách týkajících se humanitární situace v napadené zemi.

Apeloval na politiky

Následně pak papež vyzval k ochraně nemocných, dětí a také všech civilistů. Tento týden již v souvislosti s útokem na Ukrajinu apeloval na politiky. Požádal je, aby zpytovali svědomí a zdrželi se jakýchkoli kroků, jimiž by způsobili lidem další utrpení.

V minulém měsíci několikrát František vyjádřil strach z toho, co se děje na ukrajinských hranicích, několikrát upozornil, že se obává válečného konfliktu a snažil se svět připravit psychicky na nejhorší. Nyní, když Rusko skutečně zemi napadlo, zdá se, jako kdyby i on sám ztrácel víru.

Zdroj: iRozhlas, Zprávy Proglas, Vatican News

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články