Papež František ve vánočním projevu odsoudil dění na Ukrajině. Zastavte nesmyslnou válku, vyzval

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
papez frantisek
Zdroj: Profimedia

Papež František v neděli pronesl poselství Městu a světu, jinak také Urbi et orbi, ve kterém vyzval Rusko, aby ukončilo nesmyslnou válku na Ukrajině. V tradičním projevu, kterým každý rok okolo Vánoc papež promlouvá k lidem, tentokrát upozornil na celou řadu ozbrojených konfliktů ve světě. S důrazem na ten na Ukrajině řekl, že by zbytečné vraždění vojáků i civilních obětí mělo skončit.

V tradičním vánočním poselství se obvykle papež snaží šířit naději a lásku. Každoročně upozorňuje na špatné věci, se kterými by měl svět něco udělat. Letos se událostí roku v tomto slova smyslu podle jeho slov stala právě válka na Ukrajině.

„Nespočet dětských tváří po celém světě touží po míru.“ Těmito slovy podle agentury Reuters v roce 2013 zahájil svůj projev František poté, co se stal novou hlavou katolické církve. A letos větu zopakoval, aby na ni mohl navázat slovy o válce na Ukrajině.

Jen pár hodin po náletech

„Podívejme se nyní do tváří nejen dětí, ale také ruských bratrů a sester. Těch, kteří se den za dnem strachují o své životy. Vyzývám Rusko, aby skončilo nesmyslnou válku na Ukrajině,“ prohlásil v projevu.

Papež upozornil, že svátky klidu a míru prožívají letos tisíce Ukrajinců ve tmě a bez možnosti oslavit toto období, které je výrazně spojené s vírou. Ve strachu a mnohdy také bez možnosti vidět se s vlastní rodinou. „Někteří jsou odděleni od svých domovů a modlí se, aby se mohli navrátit domů. To by ale nemělo být to, co během Vánoc lidé řeší,“ řekl.

Svá slova pronesl jen pár hodin poté, co na Ukrajině kvílely výstražné sirény a na některá její území dopadaly ruské střely. Dokonce ani o Štědrém dni Rusko nepolevilo v útocích, které později ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsoudil.

Během ostřelování Ukrajiny 24. prosince zemřelo 5 lidí a dalších 7 bylo zraněno. „Toto je skutečnost. Cherson, vánoční podvečer. V centru města probíhá tento zmatek. Svět musí vidět, proti jakému zlu bojujeme,“ napsal Zelenskyj na svém twitteru.

Na ukončení konfliktu upozornil už dříve

Papež František o válce na Ukrajině mluvil již několikrát. Koncem listopadu například poskytl serveru America Magazine rozhovor, v němž padla i slova o zemi napadené Ruskem. V nich popsal, že v souvislosti s Ukrajinou cítí strach, bolest a beznaděj všech jejích obyvatel.

„Když mluvím o Ukrajině, myslím na lid, který je mučen. Myslím na krutost vojáků, kteří ničí cizí území jen proto, aby poslechli svého pána. Nemusím zmiňovat jméno Putin. Celý svět ví, o kom se mluví. Proslavil se. Ale v tom nejhorším možném smyslu,“ uvedl tehdy.

Zdroj: America Magazine, YouTube, Reuters, Twitter, oficiální stránky Volodomyra Zelenského

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články