Pašeračka Tereza může skákat radostí do stropu. Pákistánské úřady pro ni mají výbornou zprávu

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
paseracka tereza hluskova
Zdroj: Profimedia

Tereze Hlůškové alias pašeračce Tereze jsou hvězdy nakloněny. A to to tak do nedávna rozhodně nevypadalo. Pětadvacetiletá Češka, která si v pákistánském vězení odpykává trest za pašování heroinu, pocítí svobodu dříve, než se očekávalo. Informuje o tom deník Blesk s odvoláním na pákistánské zdroje.

Tereza má štěstí v neštěstí. Na dne 14. srpna totiž spadá významný pákistánský svátek. Je jím Den nezávislosti, kdy si občané této země připomínají okamžik, kdy se z Pákistánu stal suverénní stát. Stalo se tak před třiasedmdesáti lety.

Amnestie, ale ne pro všechny

Blesk tvrdí, že má informaci od tamního zdroje o zvláštní amnestii, která by měla být udělena. „V Den nezávislosti sníží vláda vězňům tresty,“ cituje jej deník.

Amnestie by neměla počítat s těmi, kteří byli vinni například z trestného činu terorismu. Na Terezin případ by se tak vztahovat měl.

A co by to pro ni znamenalo? Trest by se jí zkrátil o tři měsíce. Už dříve byl ale snížen o půl roku.

Momentálně sedí ve věznici v Láhauru už tři roky, celou tu dobu však usilovně bojuje o to, aby se dostala ven. Má si však odsedět dohromady osm let a osm měsíců. To vše kvůli kufru, v němž pašovala heroin. Neprošla s ním kontrolami na letišti.

Chtěla by si trest odpykat u nás

Snaží se však i tak prokázat svou nevinu. Také by se jí líbilo, kdyby si zbytek svého trestu odseděla v České republice.

Proto podala Tereza prostřednictvím české ambasády žádost o přesun zpět do vlasti. Jenže o této možnosti si bude muset zřejmě nechat jen zdát.

Mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová se k tomu vyjádřila následovně: „Podobný přesun k výkonu trestu do ČR však není možný bez česko-pákistánské dohody o vydávání odsouzených osob, která i přes snahu českých orgánů ještě uzavřena nebyla,“ řekla Blesku.

Ten dále uvedl, že Hlůšková ve vězení trpí. Obzvlášť teď v létě, kdy se jí dělají vyrážky a Láhauru panují extrémně vysoké teploty.

Zdroj: Blesk

Autor: Marek SlaninaSouvisející články