Pátrací akce ve Vysokých Tatrách má tragický konec. Nalezeni byli tři mrtví

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Vysoke Tatry Zachranari
Zdroj: Profimedia

Příběh ztracených Poláků z Vysokých Tater má bohužel ten nejhorší možný konec. Tři mrtvá těla byla v neděli nalezena slovenskými záchranáři u stěny Kotlového štítu. Příčina smrti prozatím nebyla určena. Horská služba ale varuje před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Trojice polských turistů byla pohřešována od pátku. „Pravděpodobně se jednalo o polského horského průvodce UIMLA s dvěma klienty, kteří měli v úmyslu vystoupit na Gerlachovský štít,“ uvedl zpravodajský web TN.CZ s odkazem na slovenskou Horskou záchrannou službu.

UIMLA je mezinárodní asociace horských průvodců. Tento titul její členy ovšem neopravňuje k tomu, aby mohli oficiálně doprovázet turisty na vrcholky hor za úplatu.

Záchranářské manévry už od pátku

Trojice byla pohřešována už od pátku, kdy nedorazila ke svému zaparkovanému autu. Nereagovali ani na telefonní hovory. Díky signálu se však podařilo vypátrat, že jsou turisté stále v horách.

„Záchranáři intenzivně pátrali v sobotu a v neděli za využití všech dostupných prostředků,“ uvedla podle iDNES.cz tamní horská služba. Pomáhat mělo dokonce i letectvo slovenského ministerstva vnitra a také záchranářští pracovníci z Polska.

Všichni tři zemřeli

Těla třech polských turistů byla podle serveru TvNoviny.sk nalezena záchranáři kolem nedělního poledne, a to pod jižní stěnou jednoho z vrcholů Gerlachu, který se jmenuje Kotlový štít.

Vzhledem k nepřístupnosti terénu se převoz ostatků teprve připravuje. Až následně bude soudní lékař zjišťovat přesnou příčinu smrti. V sobotu udeřily na hřebenech hluboké mrazy, které dosahovaly hodnoty až minus dvacet stupňů Celsia. Je tedy možné, že muži podlehli právě jim.

Záchranáři nabádají k opatrnosti

Slovenská horská služba mezitím vyhlásila varování před nepříznivými povětrnostními podmínkami, které ve vyšších polohách Vysokých Tater panují. Upozorňuje především na velmi tvrdý led a sníh, který se na vrcholech nachází. Turisté na něm mohou totiž lehce uklouznout.

Podle iDNES.cz zemřelo ve Vysokých Tatrách například v roce 2018 nejméně 15 lidí. Většinou se jedná o obyvatele Slovenska, jsou ale mezi nimi i turisté z České republiky a právě z Polska.

Zdroj:  iDNES.czTN.CZ, TvNoviny.sk

Autor: Markéta MladáSouvisející články