Zpěvák Ed Sheeran vyhrál soud, v němž obhajoval autorství své písně Shape of You. Ta je jedním z jeho největších hitů. Zpěvák ale čelil obvinění, že část refrénu opsal z písně Oh Why zpěváka Sami Switche. Ten jej proto obvinil z plagiátorství. Soud ale dal podle ČTK za pravdu Sheeranovi.
Zpěvák Ed Sheeran je uhrančivý zrzek, jehož písně známe snad všichni. Mnohdy nedobrovolně, ale takové už jsou. Chytlavé, melodické, mnohým připomínají zásadní okamžiky v jejich životě.
Jedná se o jednoho z nejúspěšnějších písničkářů a zpěváků současnosti. Oba jeho pražské koncerty byly v roce 2019 beznadějně vyprodané, přitom toho prvního se účastnilo asi 80 tisíc lidí.
Plagiát, nebo originál
V posledních letech ale zpěvák čelil kritice a následným soudní tahanicím, že jeho píseň s názvem Shape of You není tak úplně z jeho pera. Hit Shape of You se přitom stal v roce 2017 nejprodávanější písní ve Velké Británii.
Sheeran byl obviněn, že pro refrén opsal některé části z písně Oh Why vydané v roce 2015, jejímiž autory jsou zpěvák Sami Chokri alias Sami Switch a hudební producent Ross O‘Donoghue.
Vrchní soud v Londýně ovšem uznal Sheeranovu originalitu. Ve své písni Shape of You neužil cizí prvky a vycházel hlavně ze své fantazie a kreativity. Největší problém přitom dělalo slovní spojení v písni Oh Why a v Sheeranově skladbě Oh I.
„Ačkoliv melodicky jsou obě části velmi podobné, rytmizace je skutečně rozdílná. Sheeran tvrdí, že píseň Oh I neslyšel, což je možné, ale když obě verze srovnám, tak jistá podobnost tam skutečně je,“ uvedla pro Přehledně24 Anna-Marie, studentka pražské muzikologie.
Sheeran a jeho spolupracovníci, hudebník John McDaid a producent Steven McCutcheon, od začátku obvinění popírali s tím, že píseň Oh Why nikdy dřív neslyšeli.
Ed není první ani poslední
Ed Sheeran není zdaleka jediný, kdo čelil tomuto nařčení z plagiátorství. Hranice mezi plagiátorstvím a originalitou je sice velmi tenká, přesto nařčení z plagiátorství čelí i další umělci. Madonna, která si vždy zakládala na originalitě, například čelila obvinění, že si motiv ze skladby Express Yourself z roku 1989 vypůjčila od sestavy The Staple Singers z jejich písničky Respect Yourself.
Coldplay se skladbou Viva La Vida byli také nařčeni z plagiátorství. Kytarista Joe Satriani skupinu hudebníků s frontmanem Chrisem Martinem nařkl z krádeže své skladby If I Could Fly. K velkému překvapení se spor obešel bez zásahu soudů a strany se nakonec dohodly na mimosoudním vyrovnání.
Hit Blurred Lines Robina Thickeho a Pharrella Williamse před pár lety zbořil hudební žebříčky. Oba byli obviněni z přílišné inspirace písní Got To Give It Up od soulového zpěváka Marvina Gaye.
Porota soudu řekla, že kopírování nebylo cílené, avšak i přesto dvojici donutila zaplatit 7,5 milionu dolarů. Thicke i Williams se poté přiznali, že jejich inspirace pramenila právě odtud, píše web ČT24. Při poslechu původní skladby je inspirace více než patrná.
Nepříjemná zkušenost s dobrým koncem
„I když máme zjevnou radost z výsledku, cítím, že vznesené výroky jako tento jsou teď poněkud běžné a stalo se to součástí kultury, v níž se nárok vyhlásí s myšlenkou, že urovnání bude levnější než projednání u soudu, i když požadavek nemá žádné opodstatnění,“ uvedl Sheeran k rozsudku ve videu umístěném na twitteru.
„Žaloby nejsou příjemnou zkušeností a doufám, že tento rozsudek bude mít za následek, že se v budoucnu vyhneme neopodstatněným požadavkům, jako je tento,“ dodal zkroušený zpěvák s tím, že nepodložená tvrzení o porušování autorských práv poškozují hudební průmysl.
Zdroj: Twitter, ČTK, iDNES, ČT24, iRozhlas, Přehledně24
Autor: Žaneta Boučková