Placebo efekt funguje i při posilování, potvrzuje norská studie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Posilovna
Zdroj: Shutterstock

Takzvaný placebo efekt funguje podle norských vědců mimo jiné také při posilování. Pokud člověk věří tomu, že mu byl program sestaven na míru, jsou jeho cvičební výsledky daleko lepší. Placebo se zkoumá už více než 70 let, toto zjištění je ale výrazným krokem k jeho pochopení.

Placebo je neúčinná látka, která se upraví do podoby léku a podává se člověku jako jeho náhražka. Často přitom funguje jako skutečný lék. Důležitá je v tomto ohledu psychika člověka a to, že látku vnímá jako skutečně účinnou.

Funguje i v případě, že o něm víme

Příkladem placebo efektu je úleva od bolesti po použití léku, která ovšem přichází výrazně dříve, než má vůbec prášek možnost zafungovat, vysvětluje Česká televize.

Podle článku zveřejněném na stránkách Harvard Health Publishing je navíc v posledních letech placebo účinné i v případě, že si lidé uvědomují, že neberou skutečný lék. Dokazuje to několik studií, při kterých se lidem ulevilo i přesto, že brali prášek označený jako placebo.

Placebo efekt pomáhá při posilování

Norská studie nedávno potvrdila, že placebo efekt může být využíván mimo jiné i během posilování.

„Pokud věříte, že tréninkový režim, který dodržujete, je optimalizovaný speciálně pro vás, bude to mít samo o sobě pozitivní dopad, bez ohledu na samotný obsah tohoto tréninku. Je to úplně stejné jako placebo efekt, který známe z medicíny,“ popisuje výsledky hlavní autor výzkumu Kolbjorn Andreas Lindberg.

Podle Jamese Cleara už dříve existovaly náznaky, že lidé, kteří si mysleli, že berou steroidy, dokázali se svým tělem neuvěřitelné věci. To Lindberg potvrzuje.

„Pokud si lidé myslí, že berou něco na povzbuzení, nebo se jen řídí programem, který jim měl být nastaven přesně na míru, jsou výsledky cvičení daleko lepší. Je tím pádem prokázáno, že placebo efekt skutečně funguje i v posilování.“

Zdroj: Česká televize, Harvard Health Publishing, Scientific Reports, James Clear

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články