Po 20 letech dojde ke stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Odborníci řekli, proč to není dobré načasování

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Afganistan
Zdroj: Shutterstock.com

Současný americký prezident Joe Biden rozhodl, že po 20 letech dojde k odchodu amerických vojenských sil z Afghánistánu, a to do 11. září. Podle něj odchod vojáků stabilizuje situaci kolem hnutí Tálibán, které v této oblasti začíná opět útočit. Mnoho odborníků však tento optimismus nesdílí a obává se, že situace se ještě více vyostří.

K tomuto kroku směřoval již Bidenův předchůdce Donald Trump. Ten se před rokem domluvil s Tálibánem, že zahraniční vojáci opustí Afghánistán do 1. května.

Dohoda ochraňovala zahraniční vojáky před útoky této náboženské organizace. Tálibán však i nadále pokračoval ve svých útocích na afghánské bezpečnostní síly a civilisty.

Tálibán je radikální nábožensko-politické hnutí, které ovládalo afghánské území, a to až do roku 2001, kdy byla jeho vláda omezena právě americkou armádou. Nyní jeho vliv na tomto území opět roste.

Poté, co Biden posunul datum odchodu z 1. května na 11. září, vyslovil se Tálibán, že se jedná o porušení výše zmíněné dohody a že následkem může být použití síly i proti zahraničním vojenským příslušníkům.

Vše začalo útoky na Světové obchodní centrum

11. září 2021 nebylo vybráno náhodou. Jedná se o 20. výročí útoků na Světové obchodní centrum, které de facto zahájily vojenskou intervenci právě v Afghánistánu.

Tam se totiž ukrýval Usáma bin Ládin, člověk, který byl označen jako strůjce tohoto činu a vůdce islámské teroristické skupiny al-Káida.

Afghánistán tehdy ovládal právě Tálibán a odmítl Ládina vydat, Spojené státy americké tam hned po měsíci od útoku poslaly své jednotky. Poté se přidaly další země a Tálibán byl odstaven. Teď se ovšem zase dostává k moci.

Podle části odborníků není vhodný čas na odchod

Situace ale není příliš stabilní. Podle agentury Reuters za poslední měsíc zemřelo přes 500 lidí, a z toho 65 civilistů.

Podle odborníků chce Tálibán demonstrovat svou sílu právě při odchodu zahraničních vojsk. Joe Biden je ale toho názoru, že odchod vojáků spíš situaci uklidní. Podle něj odchod vojáků odstraní důvod, proč se Tálibán chová takto agresivně.

Přesto zpravodaj BBC Secunder Kermani uvedl: „Mírové rozhovory mezi ozbrojenci a afghánskou vládou se zastavily, a to i přes čerpání mezinárodní účasti, zdá se, že konflikt bude nevyhnutelný.“

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články