Po pěti dnech se podařilo vyprostit chlapce uvázlého ve studni. Pětiletý Rayan nepřežil

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
staveniste
Zdroj: Shutterstock

V úterý odpoledne uvázl ve studni v severním Maroku pětiletý chlapec. Z 32 metrů hluboké jámy se ho ale záchranářům podařilo vyprostit až v sobotu. Marocký královský palác podle agentury AFP informoval, že dítě bohužel neštěstí nepřežilo. Jeho záchranu přitom sledovalo během dní mnoho lidí jak přímo v Maroku, tak i v zahraničí.

Studna je sice hluboká, má ale velmi malé rozměry, nedalo se do ní proto spustit a záchranáři museli k jejímu dnu  vyhloubit šachtu. Nejprve používali techniku, v poslední fázi ale bylo třeba vše dělat ručně, aby nedošlo ke zranění chlapce.

Celá akce se proto velmi zdržela. Práci navíc komplikoval i okolní terén a lidé se podle iRozhlasu obávali nejvíce ze všeho sesuvu půdy. K tomu nakonec nedošlo a záchranáři se k chlapci skutečně dostali, nicméně po tak dlouhé době už bylo pozdě.

Do poslední chvíle věřili

V posledních několika hodinách práce úřady několikrát zopakovaly v médiích, že si nejsou jisté, zda chlapec ještě vůbec žije. Do poslední chvíle ale žádaly, aby lidé nepanikařili a pokoušeli se věřit. Víra ale bohužel v tomto případě neznamenala příliš.

Příběh pětiletého Rayana vyvolal v řadě lidí silné emoce a začal se sdílet na sociálních sítích. Lidé nejen v Maroku, ale po celém světě sdílely videa a fotografie z akce s nadějemi na jeho záchranu. „Už jsme téměř u něj, pracujeme bez přestání skoro čtyři dny. Začíná se projevovat únava, ale všichni vytrvávají,“ řekl den před vytažením chlapce ze studny Abdas Salám Makúdí, který operaci řídil.

Smrt Ryana byla krutou ranou i pro ty, kteří ho neznali. Do poslední chvíle svět doufal, že se dítěti podaří pomoci, bohužel ale ani všechny modlitby, které pro něho byly odříkány, nestačily. Marocký král Muhammad VI. dnes podle Blesku vyjádřil rodině upřímnou soustrast.

Zdroj: AFP, iRozhlas, Blesk, Deník, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články