Počet těhotných dívek v Ghaně roste. Na vině je několik faktorů 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
tehotna zena
Zdroj: Shutterstock

Již před samotnou pandemií byla situace v Ghaně vážná a počet těhotných dívek byl poměrně vysoký. Za aktuální pandemie nemoci  covid-19 ale čísla dál rostou. Podle agentury AFP je na vinně mimo jiné i špatná školní docházka, která je zanedbávaná. 

Gifty Nouakové bylo minulý rok teprve sedmnáct let. Přestěhovala se do Akkry s představou, že bude mít mnohem lepší život. Že si najde práci, při které si bude vydělávat i na studia. Jenže pak zjistila, že je těhotná.

Dívka chtěla jít na potrat, to rodina mladíka nedovolila. „Byla to chyba,“ řekla dívka a dodala: „Teď nemůžu pracovat, ani se vrátit do školy. Nevím, co budu dělat.“ 

Minulý týden Populační fond OSN (UNFPA) uveřejnil informace, že pandemie po celém světě připravila o antikoncepci více než 12 milionů žen. Ačkoliv žádné statistiky pro oblast Ghany neexistují, tamní spolky pomáhající dívkám předpokládají, že otěhotnělo před 19. rokem života až téměř 14 % dívek. 

 „Školy představují ochranu. Skýtají cíl, povzbuzení a rámec. Když zrušili výuku, žákyně propadly nečinnosti a ocitly se bez dohledu dospělých,“ popisuje situaci dobrovolnice ze spolku Sarah Lotus Asareová. 

V Ghaně drtivá většina sexuálně aktivních lidí nepoužívá žádnou ochranu. Loni jí použilo jen 19 procent. V zemi je i poměrně silná náboženská kultura, jakýkoliv potrat tedy nepřipadá v úvahu.

K umělému přerušení těhotenství může dojít jen tehdy, když byla dívka znásilněná, jednalo se o incest nebo byl v ohrožení zdravotní stav matky, potažmo by plod byl dávno mrtvý. 

Osvěta o sexu 

Předloni OSN spustilo osvětový program pro zvýšení gramotnosti v rámci sexuálního života. Nicméně následovaly protesty a silná vlna nevole. Na ten popud ho následně i zrušila. „Obyvatelé Ghany jsou převážně nepřátelští už vůči samotné myšlence sexuální výchovy. Někteří si myslí, že povzbudí sexuální vztahy mezi dospívajícími a že nejlepší antikoncepcí je zdrženlivost,“ říká aktivistka Esi Prahová. 

Problém je i chudoba. Ta v zemi je dlouhodobě, ale s příchodem pandemie covid-19 se ještě prohloubila. A to markantně. Před třemi roky dopadala chudoba na téměř 50 procent„Ale hlavním důvodem, proč nezletilé otěhotní, je chudoba,“ doplňuje Asareová.  

Dívky dělají zoufalé činy 

V mnohých případech nejsou na vině dívky ani v přímém kontextu rodiče. Zkrátka situace v některých případech nahrává tomu, že se uchylují k zoufalým věcem, aby pomohly sobě i svým rodičům. 

„Někteří rodiče nedokážou zajistit potřeby svých dětí. Chudé dívky se pak nabídnou mužům za peníze. Není to jejich chyba. Dělají to kvůli přežití,“ vysvětluje zastupitel v chudé čtvrti hlavního města Theophilus Isaac Quaye. 

„Když otěhotníš, uvědomíš si, že se situace zhoršila. Ale východisko nemáš a mezitím musíš nakrmit další hladový krk,“ uzavřela Sarah Lotus Asareová.

Dívky se do školy mohou po porodu sice vrátit, ale většina z nich se bojí případného výsměchu a šikany. Raději proto následně zůstanou doma. 

Autor: Ivan Glaser



Související články