Ruská vězeňská služba dala Navalnému ultimátum. „Vrať se, nebo půjdeš do vězení“

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
alexei navalny
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ruská vězeňská služba si předvolala opozičního předáka Alexeje Navaleného. Ten se musí do zítřejšího rána dostavit do její moskevské kanceláře, jinak půjde do vězení. Navalnyj se však v Německu stále zotavuje z otravy, která se mu stala v létě. Podle jeho mluvčí dal vězeňské službě příkaz Kreml.

Opozičnímu ruskému politikovy Alexeji Navalnému dnes přišla zpráva od Ruské vězeňské služby (FSIN), aby se do zítřejších 9 hodin dostavil do její moskevské kanceláře. Pokud do země přiletí po termínu, bude zatčen a uvězněn.

Stále se zotavuje z otravy

Podle své mluvčí však Navalný nemá šanci se do země během tohoto času dostat, protože se v Německu stále zotavuje z otravy z letošního srpna. Podle několika západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou Novičok a podle Navalného i jeho týmu za incidentem stojí ruská tajná služba FSB i sám prezident Vladimir Putin.

„Nemá šanci se objevit na Moskevském kriminálním inspektorátu do zítřka. Ale zajímá FSIN nějaký selský rozum? Dostala příkaz a teď ho jen naplňuje,“ napsala mluvčí Kira Yarmysh na Twitteru.

FSIN však citovala zprávu věhlasného britského lékařského časopisu Lancet, podle které byl Navalný z nemocnice propuštěn již 20. září a 12. října zmizely všechny příznaky spojené s přechozí otravou. Může se tak podle ní vrátit a „splnit své závazky“.

Zpronevěra, která se nestala

Navalný byl v minulosti odsouzen k odnětí svobody v trvání tři a půl roku. Výkon trestu je nyní pozastaven do 30. prosince.
Alexej Navalný i jeho bratr Oleg byli v roce 2014 obžalováni a následně odsouzeni k třem a půl letům odnětí svobody za zpronevěru prostředků francouzské kosmetické společnosti Yves Rocher. Samotná společnost přitom již několikrát podala na proces stížnost a tvrdí, že o žádné peníze nepřišla.

Otrava

Alexej Navalný je právník a pravděpodobně nejznámější současný kritik Kremlu i samotného prezidenta Vladimira Putina. Byl pořadatelem několika protivládních demonstrací, kterých se účastnily statisíce lidí.

Letos v srpnu však při letu z Tomsku do Moskvy upadl do bezvědomí a následně byl převezen na léčení do Německa, kde se o měsíc a půl později probudil z kómatu. Podle několika evropských laboratoří byl otráven látkou Novičok, která se vyrábí právě na území Ruské federace.

Podle samotného Navalného a jeho týmu stojí za otravou ruská tajná služba KGB, která dostala rozkaz z Kremlu. Ten to popírá. Ruský prezident Vladimir Putin dokonce řekl, že „kdyby ho Kreml chtěl zabít, povedlo by se mu to.“

Autor: Petr HejčlSouvisející články