Pod Eiffelovou věží je streetartová výstava. Na plot české ambasády v Paříži je mladí umělci instalovali minulý týden

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
paris_eiffel
Zdroj: Shutterstock

Padesátimetrová malba s názvem Svoboda a Energie na plotě českého velvyslanectví v Paříži od českých umělců upozorňuje na české předsednictví v Radě Evropské unie. Jejím ústředním motivem je obraz Václava Havla a jeho myšlenky o Evropské unii z let 1966.

Společná malba mladých českých umělců se nazývá Galerie Le Mur – Liberté et énergie. Malba vznikla barvami Dulux na českých ekodeskách PackWall z recyklovaných obalů z nápojových kartonů a zdobí plot před českou ambasádou v délce 50 metrů, uvádí tisková zpráva.

Kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný. Na společné malbě se podíleli mladí čeští umělci – Lenka Brázdilová, Pavla Šťastná, Oskar Šťastný a studenti školy a Akademie Michael. Na projektu také spolupracoval český kulturní producent Robin Suchánek a tým společnosti Plechárna Design Factory.

Náročná instalace během vlny veder

„Mohlo by se zdát, že nejnáročnější na celém projektu bylo přepravit výstavu včetně konstrukce z Prahy do Paříže. Opak je však pravdou. Jelikož během dnů, kdy jsme výstavu instalovali, bylo na sluníčku přes den okolo 45 až 50 °C, pracovali jsme na tom především ve večerních a nočních hodinách, ale myslím, že výsledek stojí za to,“ uvádí český kulturní producent Robin Suchánek na svém facebookovém účtu.

„Poděkováním všem zúčastněným bylo především to, že si instalaci fotili turisté od první chvíle, kdy jsme ji začali instalovat. Vážím si toho, že mě Pavel Šťastný k tomuto zajímavému projektu přizval,“ dodal Suchánek.

Podpora předsednictví České republiky v Radě EU

„Rád bych, aby české předsednictví dalo Evropě novou energii a kultura je toho nedílnou součástí. Proto realizujeme tak velkou malbu na plot naší ambasády. Výtvarník Pavel Šťastný mnohokráte zpracovával témata Václava Havla, takže bylo hned jasné ho pověřit realizací díla v rámci CZ PRES EU a Havlova apelu ‚Repenser reconstruire renforcer l‘Union Européenne‘,“ uvádí v tiskové zprávě Michal Fleischmann, velvyslanec České republiky ve Francii a stálý delegát ČR při UNESCO.

Havlův citát, který Fleischmann citoval, v překladu znamená ‚Přehodnotit přestavbu a posílit Evropskou unii‘. Osoba bývalého prezidenta Václava Havla je hlavní postavou umělecké expozice i českého předsednictví v Radě EU. Hlavním heslem předsedající České republiky je název Havlova projevu z roku 1966: Evropa jako úkol.

Když tehdejší prezident republiky přemýšlel o budoucnosti našeho kontinentu, zdůraznil, že úlohy, které Evropu čekají, si zasluhují rozvážnou a důkladnou reflexi, uvádí web Českého předsednictví v Radě EU.

Zdroj: Tisková zpráva k výstavě, Twitter, Facebook, České předsednictví v Radě EU

Autor: Veronika HolcováSouvisející články