Podezření z americké špionáže vyvolalo obavy. Její obětí měla být i jedna z nejmocnějších žen

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
angela merkel
Zdroj: 360b / Shutterstock.com

Dánská rozhlasová stanice Danmarks Radio (DR) přinesla informaci o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) měla v letech 2012 až 2014 využívat spolupráce s dánskou zahraniční rozvědkou ke špehování některých vysoce postavených politiků, mimo jiné i německé kancléřky Angely Merkelové.

Šokující odhalení je podle Danmarks Radio výsledkem vnitřního šetření Dánské obranné zpravodajské služby. DR se odvolává na devět nejmenovaných zdrojů, které údajně mají informace přímo z průběhu vyšetřování. NSA měla přes dánské tajné služby shromažďovat informace o významných politicích Německa, Francie, Švédska a Norska.

Nejde o první špionáž, upozorňují média

Američané se podle výsledků šetření zabývali kromě kancléřky Merkelové také špehováním šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera či lídra opozice Peera Steinbrücka. Tiskový mluvčí německé kancléřky vypověděl, že se o zprávě dozvěděl z médií a situaci nehodlá dále komentovat.

O podobné situaci se spekulovalo i v roce 2013. Někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden tehdy zveřejnil utajované informace poukazující na rozsáhlou americkou elektronickou a telefonní špionáž. Sledováno bylo kolem deseti milionů Američanů i zahraničních politiků.

I tenkrát se spekulovalo o špionáži německé kancléřky. Vyjádření Bílého domu bylo nejednoznačné: obvinění zcela nepopřel, důrazně však trval na tom, že telefon Angely Merkelové odposloucháván nebyl, a tak to zůstane i v budoucnu. Další přesvědčivé důkazy o sledování politiků či kancléřky se nicméně neobjevily.

Evropští lídři jsou pohoršeni

Danmarks Radio uvedlo, že vnitřní vyšetřování Dánské obranné zpravodajské služby trvalo od roku 2014. Zapříčinit ho mělo Snowdenovo odhalení a zveřejnění informací týkajících se operací NSA. Podle rádia se NSA ve spolupráci s dánskou zahraniční rozvědkou napojila na dánské internetové kabely, aby získala přístup k SMS a telefonním hovorům některých vysoce postavených politiků.

Akce se údajně nazývala „Operace Dunhammer“. Ke zveřejněnému obvinění se doposud nevyjádřilo dánské ministerstvo obrany ani NSA. Ředitelka amerických tajných služeb odmítla informaci jakkoliv komentovat. Vyjádřil se naopak Snowden, který po zveřejnění zprávy uvedl na svém twitteru, že současný americký prezident Joe Biden, tehdejší viceprezident, byl „do skandálu hluboce zapojen“.

Kromě toho Snowden napsal, že by celá věc měla být plně odtajněna. Protože byl ve Spojených státech obviněn z krádeže vládního majetku, neoprávněného sdělování informací o obraně státu a z úmyslného sdělování tajných zpravodajských informací, nachází se nyní v exilu v Rusku.

Američtí zpravodajští činitelé před zveřejněním Snowdenových informací uváděli, že NSA nikdy vědomě neshromažďovala data ze soukromých telefonních záznamů. Představitelé evropských zemí jsou informací o špionáži šokování a požadují důkladné prošetření celé záležitosti.

Autor: Aneta Střechová



Související články