Podle průzkumu se názor Britů na brexit od referenda výrazně změnil

od Lenka Komárková
3 minuty čtení
londyn_pochod
Zdroj: Profimedia

Většina Britů si začíná myslet, že brexit byl chybou. Od referenda v roce 2016 se počet lidí, kteří jsou za odchod z Evropské unie rádi, snížil o 14 %. Uvedl to nový průzkum veřejného mínění společnosti Redfield and Wilton Strategies.

Sir John Kevin Curtice, britský politolog a prezident britské rady pro průzkum veřejného mínění vystoupil na začátku listopadu jako hlavní řečník konference s názvem „Britská politika po brexitu“. Během tohoto meetingu s novináři prohlásil, že brexit je ve fázi nejmenší oblíbenosti od června roku 2016.

Brexit, který rozvrátil Velkou Británii

V roce 2016 pro odchod z EU hlasovalo 52 procent obyvatel. Web průzkumu veřejného mínění společnosti Redfield and Wilton Strategies uvádí, že pokud by se znovu konalo referendum o opětovném vstupu do Evropské unie, 57 % respondentů by hlasovalo pro vstup Spojeného království do EU, zatímco 43 % by hlasovalo pro setrvání Spojeného království mimo EU.

Záznam z meetingu, na kterém se Curtice problému věnuje, zveřejnila Britská iniciativa pro Spojené království v měnící se Evropě. Curtice na meetingu poznamenal, že proevropský trend se výrazněji projevil po podzimu roku 2021, kdy kvůli nedostatku zhruba 100 000 řidičů kamionů nemohlo mnoho britských firem a spotřebitelů nakupovat dovážené zboží.

Analytici tehdy tvrdili, že mnoho z těchto řidičů pocházelo z východní Evropy a stažení z jednotného trhu, který zajišťuje jejich volný pohyb, je přimělo hledat lepší příležitosti jinde, uvedl web iDNES.

Kde všude je brexit opravdu na vině?

Zdá se, že veřejnost zastává čím dál častěji názor, že Británie doplácí na své rozhodnutí vystoupit z EU. Pokračující ekonomická krize, způsobená růstem inflace a cen energií, podle Curtice ještě více prohloubila propast mezi těmi, kdo brexit podporují, a těmi, kteří rozhodnutí litují.

Larry Elliott ve svém článku pro britský The Guardian uznává, že ekonomika Spojeného království se zjevně potýká s problémy. Růst se zastavil, úrokové sazby rostou a ministerstvo financí připravuje veřejnost na novou dávku úsporných opatření.

Zároveň Elliott argumentuje, že i přes krize poslední doby, jako například pandemii nebo válku na Ukrajině, je brexit označován za takzvanou „gorilu v místnosti“. V článku uvádí: „Spojené království není jediné, kdo se potýká s tlakem na životní náklady. Roční míra inflace v 19 zemích eurozóny v současnosti dosahuje 10,7 %, což je více než 10,1 % ve Spojeném království.“

Web Euronews udává, že středolevicová politická strana labouristů v posledních týdnech zaznamenala prudký nárůst podpory. Nastal poté, co během necelých čtyř měsíců odstoupili dva skandály zasažení konzervativní premiéři Boris Johnson a Liz Trussová.

Podle Curtice konzervativci ztratili půdu pod nohama, protože veřejnost usoudila, že jim nelze důvěřovat při řízení země. „Žádná vláda, která řídila finanční krizi, nakonec u volebních uren nepřežila,“dodal.

Měnící se názor společnosti nejspíš nepomůže k rapidní změně

To, že labouristé díky událostem poslední doby vedou o 30 bodů, ještě neznamená, že se téma členství v EU znovu otevře. Curtice na meetingu poznamenal, že strana není připravena, protože se obává, že by tato otázka mohla odradit klíčové voliče. Podle Curtice šance, že téma strana otevře, nastane před volbami v lednu 2025.

Podle Euronews žádná z hlavních politických stran ve Spojeném království nemá v plánu prosazovat nebo požadovat nové referendum, protože země se stále snaží definovat svou identitu po brexitu. Kupříkladu liberální demokraté, kteří v roce 2019 návrat do EU prosazovali, už dnes jen mluví o předběžném plánu připojit se k Evropskému jednotnému trhu, napsaly Novinky.

Čísla, která Curtis prezentoval na meetingu jsou dokonalou reflexí toho jak výrazně se změnily názory obyvatel Velké Británie během posledních 6 let. Zároveň ale zmínil, že je příliš brzy na to, aby se dalo usuzovat, že Britové výsledek referenda skutečně přehodnotí.

Zdroj: Redfield and Wilton Strategies, Euronews, The Guardian, Novinky, iDNES, YouTube

Autor: Lenka Komárková



Související články