Policejní razie v Trumpově sídle: Bývalý prezident u sebe měl mít neprávem citlivé dokumenty o jaderných zbraních

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
trump
Zdroj: Profimedia

Bývalý americký prezident Donald Trump čelil před několika dny policejní razii, při které policie v jeho sídle hledala dokumenty týkající se jaderných zbraní. Deník The New York Times nyní potvrdil, že americký ministr spravedlnosti Merrick Garland schválil rozhodnutí o provedení kontroly Trumpova sídla osobně.

Trump obdržel před celým zásahem informaci o podezření, že u sebe má stále dokumenty o jaderných zbraní, které jsou velmi citlivé a neměly by se dostat do nepovolaných rukou. „Osobně jsem odsouhlasil rozhodnutí usilovat v této věci o povolení k prohlídce,“ uvedl Garland podle webu NewsWeek.

Dodal, že takové velké rozhodnutí ministerstvo nemohlo přijmou jen tak snadno a rozhodně bylo třeba věc důkladně promyslet. „Báli jsme se i spekulací, které by mohly předpokládat, že jde o politické pronásledování bývalého prezidenta,“ upřesnil.

Nejasný výsledek

Deník The Guardian potvrdil, že bylo z Trumpova domova odneseno zhruba deset plných krabic dokumentů. Zda se mezi nimi ale podařilo najít tajné dokumenty a potvrdit tak, že u sebe měl exprezident stále citlivé materiály, to řečeno není.

Trump sám podle deníku uvedl, že není proti tomu, aby bylo jeho sídlo prošetřeno policií. Sám v době razie nebyl na Floridě, kde žije, s policií se proto osobně nesetkal. Podle všeho byl ale klidný a nezdálo by se, že ví o nějakém problému. Je tak možné, že u sebe dokumenty skutečně nikdy neměl.

Po dokončení operace oznámil Garland, že by rád soudy požádal o odtajnění všech nalezených dokumentů a o předání informací veřejnosti. Hlavním důvodem je strach z podporovatelů Trumpa, kteří by mohli jednání policie považovat za politicky motivované.

Trump bude mít možnost se vyjádřit

Ačkoli je k celé věci prozatím známo velmi málo informací, podle zahraniční agentury Reuters by měl Trump dostal šanci se k celé věci do médií vyjádřit a upřesnit, proč přesně byl z přechovávání utajených dokumentů podezříván. Kdy a zda vůbec soudy rozhodnou o zveřejnění dalších informací, není jasné.

„Ministerstvo spravedlnosti cítí, že jeho mlčení od prohlídky vytvořilo prostor pro ostré útoky ze strany bývalého prezidenta a jeho spojenců,“ říká Garland. „I proto se nyní pokoušíme informovat veřejnost v plném rozsahu,“ dodal.

Na druhou stranu jsou ale podle jeho slov některé informace velmi citlivé a je třeba souhlas několika úřadů, než bude moci celá věc být řešena ve větším měřítku. Zahraniční média tak i nadále situaci sledují a sám ministr osobně slíbil, že jakmile bude možnost, podá rád další podrobnosti.

Zdroj: NewsWeek, The New York Times, The Guardian, Reuters

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články