Policie ve Velké Británii vyšetřuje vraždu 16leté transgender dívky. V souvislosti s ní zatkla dva teenagery

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Brianna Ghey
Zdroj: Profimedia

Teprve šestnáctiletá dívka Brianna Ghey byla minulý víkend zavražděna ve Velké Británii ve vesnici poblíž Warringtonu. Důvodem nenávistného činu mohlo být i to, že se jednalo o transgender osobu. V souvislosti s její vraždou policie zatkla dva podezřelé teenagery.

V původním prohlášení policie podle Reuters uvedla, že nebyly nalezeny žádné známky toho, že by šlo o čin z nenávisti vůči transgender osobám. Po dvou dnech vyšetřování však kriminalisté prohlásili, že je třeba prošetřit všechny možné příčiny.

Policie prozatím zadržela chlapce a dívku ve věku 15 let, kteří jsou ze spáchání vraždy podezřelí. „Prošetřujeme všechny možné motivy, i nenávist vůči transgender osobám je ve hře,“ uvedla policejní mluvčí. Dodala ale, že na závěry je brzy.

Policie i rodina prosí o nešíření předčasných závěrů

Ačkoli je dost možné, že byla za trestným činem nenávist vůči určitému druhu osob, policie prosí veřejnost, aby tuto myšlenku nešířila, dokud nebude vyšetřování u konce. Už teď se totiž na sociálních sítích objevila řada spekulací a další transgender osoby mají strach.

„Policie by na žádost rodiny ráda také požádala občany, aby jí ponechali soukromí na truchlení. Zároveň děkuje všem svědkům za pomoc při vyšetřování,“ uvádí příspěvek na twitteru.

V úterý v 19:00 byla na počest zesnulé uspořádána v Liverpoolu krátká vigilie. Při ní k události promluvili také členové LGBT+ komunity, kteří vyjádřili nad trestným činem lítost. Zároveň však podle NBC NEWS podotkli, že je možné, že vražda s orientací dívky nijak nesouvisela.

Transgender komunita má strach

Už před vraždou mladé transgender dívky mnoho lidí z LGBT+ komunity dalo najevo, že se v zemi necítí bezpečně. Podle serveru Vice například už v lednu mnoho osob z komunity uvedlo, že chce zemi opustit.

Důvodem je neustálá transfobie, se kterou se setkávají na ulicích, ale také v zaměstnání. Na druhou stranu se zdá, že vláda se v zemi pokouší pro menšiny udělat alespoň nějaké menší kroky. V lednu například ministryně Michelle Donelanová promluvila o zákazu takzvané konverzní terapie, píše BBC.

Její zastánci mají za to, že může proces změnit sexuální orientaci nebo identitu lidí, kteří se řadí k LGBT+ komunitě. Ti to ale vidí přesně opačně a terapie je podle nich pro homosexuály, bisexuály a transgender osoby ohrožující.

Zdroj: Reuters, Twitter, NBC NEWS, BBC, Vice

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články