Za napomáhání vražd v koncentračním táboře byl v Německu na 5 let poslán do vězení 101letý muž

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vezeni
Zdroj: Shutterstock

Ve svých 101 letech byl na pět let poslán za mříže bývalý dozorce koncentračního tábora Sachsenhausen. Muž, který je v médiích označován jako Josef S. se podle zahraničních médií podílel na vraždění tisíce vězňů. V táboře sloužil od roku 1942 do února roku 1945.

Josef S. je podle soudů vinný za spoluúčast na vraždě 3518 vězňů. „Vy, pane S., jste jako dozorce v koncentračním táboře Sachsenhausen byl tři roky součástí sítě teroru a mučení a podporoval jste masové vraždění vězňů,“ uvedl podle BBC soudce Udo Lechtermann.

Obviněný svou vinu celou dobu popíral. Nejenže prý nic neví o vraždění nevinných, popřel dokonce i to, že by kdy pracoval v koncentračním táboře. Někteří lidé jeho slova považovala za stařeckou demenci, jiní mají ale za to, že i ve svém věku ví dobře, co se děje, a jen popírá vinu.

Prý s tím nemá nic společného

„Netuším, co jsem měl dělat. Nevím, proč tady sedím na lavici obžalovaných. Nemám s tím nic společného,“ nechal se u soudů Josef S. slyšet. Uvedl, že v době, ve které měl údajně napomáhat s vražděním nevinných, pracoval jako dělník v Pasewalku.

Obžaloba je však založena na dokumentech, které se týkají stráže SS se jménem, datem a místem narození muže. „Nepotrestaní přeživší nesmí být německou justicí zapomenuti,“ okomentoval soudce dotaz, zda je ve 101 letech nutné posílat někoho za mříže za desítky let starý čin.

V koncentračním táboře Sachsenhausen bylo mezi lety 1936 až 1945 vězněno celkem přes 200 tisíc vězňů. Desítky tisíc z nich na místě zemřeli. Mimo jiných zde byl vězněn nějaký čas i malíř a spisovatel Josef Čapek, který zemřel po převozu do tábora Bergen-Belsen.

Několikrát přerušený proces

Proces s Josefem S. začal loni v říjnu. Kvůli zdravotnímu stavu podezřelého byl několikrát přerušen, dokonce hrozilo i jeho úplně zrušení. I vzhledem k věku pana S. je ale souzení a potrestání zločinu považováno za velmi důležité.

Pomáhá totiž zemi vyrovnat se s její minulostí. Ačkoli dnes už je možná Josef S. jiným člověkem, má zdravotní problémy a sotva si pamatuje, co tehdy dělal, je prý třeba, aby byl potrestán. Německo tím naplňuje trestní zákoník, podle kterého je vražda nepromlčitelná.

Německá justice tímto způsobem stíhá řadu válečných zločinců, kteří jsou dnes ve velmi vysokém věku. Za jeden z důležitých případů je považován i proces s někdejším dozorcem z vyhlazovacího tábora Sobibor Johnem Demjanjukem. Ten byl před soud postaven v roce 2011 v 91 letech. Odsouzen byl k pěti letům vězení, zemřel nicméně ještě před nástupem výkonu trestu.

Zdroj: BBC, France24Novinky, iDNES, ČTK, Zprávy Aktuálně

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články