Používáte WhatsApp? Hackeři si mohou číst vaše zprávy. Okamžitě jim v tom zabraňte

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
WhatsApp
Zdroj: BigTunaOnline / Shutterstock.com

Psaní a telefonování přes internet pomalu, ale jistě vytlačuje klasické volání a SMS. Online komunikace je pohodlnější a levnější, ale také nebezpečnější. Člověk by měl být při používání komunikačních aplikací velmi obezřetný. Mezi jedny z těch lépe zabezpečených patří i WhatsApp, to ale neznamená, že jsou vaše zprávy stoprocentně v bezpečí.

Zabezpečení jakékoliv online aplikace je nekonečný příběh. Hackeři se neustále snaží do aplikací dostat, a to z různých důvodů. Obvykle chtějí peníze, citlivá data či kontakty. A ačkoliv se programátoři a vývojáři aplikací snaží své uživatele chránit, někdy to jsou právě oni, kdo jdou nebezpečí naproti.

Zrádný phising

Jeden z nejznámějších způsobů, jak hackeři útočí na své potencionální oběti a paradoxně jeden z nejúspěšnějších. Tato finta spočívá v tom, že vámi obdržená zpráva či e-mail vypadá oficiálně a nabydete z ní dojmu, že odesílatele znáte. Ten vás posléze vyzve k nějaké činnosti, nejčastěji zaslání kódu, přeposlání SMS zpět a podobně.

Na komunikační platformě WhatsApp jsou lidé nejčastěji vyzváni — nejpravděpodobněji někým z „přátel“— aby zaslali zpět kód, který jim dorazí. Takový kód je nejpravděpodobněji kontrolní šestimístné heslo, které WhatsApp rozesílá, když se snažíte ke svému telefonnímu číslu přihlásit z jiného zařízení.

To znamená, že pokud se někdo cizí na svém mobilním zařízení přihlásí na vaše telefonní číslo, WhatsApp legitimnost tohoto přihlášení ověří právě zasláním tajného kódu. A pokud jej vy pošlete dotyčnému člověku, nic mu už nebrání v tom, aby se přihlásil na vaše telefonní číslo. Získá tak k dispozici historii vašich konverzací, přístup k jménům a číslům, které bude moci kontaktovat, jako byste to byli vy sami.

PIN i pro aplikace

Určitě by vás nikdy nenapadlo vlastnit kreditní kartu, která není chráněná PINem. Buďte takto obezřetní i v případě svých aplikací. WhatsApp je jedním z komunikátorů, který tuto možnost nabízí, a nastavit si ji není vůbec složité.

Otevřete si aplikaci, zvolte si nastavení a klikněte na nápis „Dvoufázové ověření“ a dejte zapnout. Poté si už jen zvolte libovolný PIN kód. Aplikace pak bude k určitým činnostem kód vyžadovat a občas ho po vás bude chtít, jen pro kontrolu. Hackeři tak budou mít velmi omezené pole působnosti.

Ochrana citlivých údajů

Další věc, kterou můžete v rámci své bezpečnosti ve virtuálním světě udělat, je chránit své osobní údaje. Ty hackeři často využívají při snaze proniknout do vašich účtů. Můžou pak zneužít vaši fotku, jména lidí, které znáte, a mohou díky nim dokonce uhodnout i vaše hesla.

V aplikaci WhatsApp můžete například skrýt svou fotografii a stav před lidmi, kteří nejsou ve vašem seznamu kontaktů. Stačí přejít do nastavení, kliknout na účet a zvolit soukromí. Zde už si můžete navolit, s kým chcete sdílet fotografii, informace a stav.

Zdroj: thesun.co.uk

Autor: Markéta Mladá



Související články