Právnička Donalda Trumpa lže až tiskne, teď se vymlouvá. Zní ze společnosti Dominion Voting Systems

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sidney powell
Zdroj: Profimedia

Sidney Powellová, pravicová právnička na základě spisu, který byl k nahlédnutí, tvrdí, že by přeci inteligentní lidé nevěřili jejím slovům a tvrzením o tom, jak jsou prezidentské volby 2020 zmanipulované a podvodné. Podle zahraniční CNN, která celý případ sleduje, tvrdila, že jakožto právnička podobná slova říkat může.

Právničku totiž zažalovala společnost Dominion Voting Systems, která má na starosti celou volební infrastrukturu. Přesněji ji měla obvinit z pomluv.

Při volbách v roce 2020 totiž vystupovala v konzervativních médiích a vedla soudní spory pod jménem tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Měla totiž všude tvrdit, jak jsou volby zmanipulované. Snažila se tak volby zmanipulovat a překazit a zmařit i výsledky celých voleb.

Společnost Dominion se ale domnívá, že právnička moc dobře věděla, že celou dobu pouze lže, šíří tak fake news, které v konečném závěru uškodily především celé společnosti, která vypadá nedůvěryhodně. Doposud se Trumpovým právníkům nepodařilo dokázat ani v jednom z 60 případů, že by se jednalo o podvod, nebo rovnou své žaloby stáhli.

Šířila jen vlastní myšlenky, tvrdí obhájce

Powellová se nechala zastupovat svými právníky. Ti tvrdí, že právnička pouze veřejně mluvila o svém „názoru“ s tím, že společnost může dojít k „vlastním závěrům“ v rámci toho, zda byly, či nikoliv nebyly volby ovlivněny. Podle jejích slov nikoho k žádné myšlence nenutila.

„Vzhledem k vysoce nabitému a politickému kontextu prohlášení je jasné, že Powellová popisovala skutečnosti, na nichž založila žaloby, které podala na podporu prezidenta Trumpa,“ vypověděli obhájci.

„Žalobci sami kvalifikují sporná prohlášení jako ,divoká obvinění‘ a ‚bizarní tvrzení‘. Opakovaně jsou označována jako  ‚ve své podstatě nepravděpodobná‘, a dokonce ‚nemožná‘. Takové charakteristiky údajně dehonestujících prohlášení dále podporují stanovisko obžalovaných, že rozumní lidé by taková prohlášení nepřijímali jako fakta, ale vnímali by je pouze jako tvrzení, která čekají na soudní projednání v rámci kontradiktorního řízení,“ zní prohlášení na zahraniční CNN.

Trumpovi se její slova líbila

I když se od Powellové snažila Trumpova kampaň během předvolebních bojů distancovat, tak když na jedné z tiskových konferencí mluvila o možném spiknutí a podvrhu voleb, kde podobné názory převládaly, Donald Trump její slova vychválil a podle zahraničních médií sám chtěl, aby se dostala i do televize.

V lednu podaná žaloba detailně popisuje vystoupení Powellové v jedné z televizních debat, včetně několika videí na sociálních sítích.

V několika případech totiž neustále opakovala nepodložená fakta, především pak to, že společnost Dominion je napojena na komunistickou Venezuelu, nebo že činitelé ve státě Georgia jsou zapleteni do volebních podvodů.

Dříve byla Powellová federální prokurátorkou z Texasu a už tehdy se na sociálních sítích stala populární, když jejich prostřednictvím tvrdila, že Robert Mueller je pod ruským vlivem a mluvila o dalších konspiračních teoriích.

V té době byla vyšetřována. Aktuálně však právnička tvrdí, že by měla být zachována svoboda projevu. Její právníci ještě doplnili, že v době, kdy směřovala výroky i směrem ke společnosti Dominion, byla advokátkou Donalda Trumpa, mohla tedy tato tvrzení veřejně říkat.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články