Premiér Itálie předložil podruhé během týdne demisi. Tentokrát už ji prezident přijal

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Mario Draghi
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Zemětřesení na italské politické scéně i nadále pokračuje. Zatímco minulý týden se tamní prezident vyslovil, že na rozpad vlády není správná doba, ve čtvrtek přijal demisi italského premiéra Maria Draghiho. Zemi tak čekají předčasné volby. Uvedla to agentura Reuters i italská média.

Situace v italském parlamentu je napjatá už delší dobu. Vše vyvrcholilo minulý týden, kdy se hlasovalo o důvěře Draghiho vlády. Toho se však nezúčastnila jedna z koaličních stran, a to populistické Hnutí pěti hvězd (M5S).

Vláda sice důvěru obhájila, premiér ale neváhal a svou demisi přinesl prezidentu Itálie Sergiu Mattarellovi. Měl totiž pocit, že za ním koaliční poslanci příliš nestojí. Prezident ji však odmítl přijmout a uvedl, že podle něj není vhodná doba na tak zásadní politický obrat.

Rozpad koalice se projevil při hlasování o důvěře

Situace v parlamentu se však nezlepšila, spíše naopak. Ve středu přišlo nové hlasování o důvěře. Podle Novinek Senát sice současnou vládu podpořil, hlasování se ale nezúčastnily tři nejsilnější vládnoucí strany. Pro Draghiho to byl tak jasný signál, že vládnoucí koalice už není schopná fungovat a efektivně vládnout.

„Prezident republiky Sergio Mattarella dnes ráno v Kvirinálském paláci přijal předsedu vlády Maria Draghiho, který ho informoval o včerejší (středeční) diskuzi a hlasování v Senátu a následně znovu podal demisi a demisi kabinetu, kterému předsedá,“ uvedl podle iDNES prezidentský palác.

Premiér bude vládnout ještě dva měsíce v demisi

V následných 70 dnech se tak musí uskutečnit nové parlamentní volby. Jejich datum stanovil prezident na 25. září, což je ten nejzazší termín, který mohla hlava státu zvolit.

Premiér bude nyní vládnout v demisi. Prezident ho podle ČTK upozornil, že musí i nadále pokračovat v prosazování opatření týkajících se aktuálních problémů, jako je covid-19, rostoucí inflace, energetická krize a v neposlední řadě také válka na Ukrajině.

Ovlivní pád vlády celou Evropu?

Oči k Itálii nyní obrací téměř celé Evropa. Podle České televize je většina zahraničních médií ze současné situace značně rozčarována. Obávají se, že zemi ovládne politický chaos, který ovlivní celou eurozónu i celou Evropskou unii.

Od voleb, které proběhly v roce 2018, se vládnoucí kabinet proměnil rovnou třikrát. V prvních dvou letech byl premiérem nynější předseda M5S Giuseppe Conte. V roce 2021 jej nahradil právě Draghi, který sestavil nový kabinet za pomoci široké koalice. Oddálil tehdy předčasné volby. Jak se ale nyní ukázalo, ne na příliš dlouho.

Zdroj: Reuters, Novinky, ČTK, Česká televize, Přehledně24, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články