Prezidentské volby v USA vrcholí, Američané vyrazili do ulic. Jedni chtějí přepočítání hlasů, druzí ukončení hlasování

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
usa volby amerika
Zdroj: vchal/Shutterstock.com

Volba amerického prezidenta se blíží ke svému finále a zatím není možné jednoznačně určit vítěze, ačkoliv Donald Trump už se jím na sociálních sítích prohlásil. Příznivci obou prezidentských kandidátů zahájili protesty.

Demokratičtí voliči Bidena požadují spravedlivé sečtení všech hlasů, stoupenci současného prezidenta Trumpa naopak vyzývají k ukončení sčítání, které považují za zmanipulované.

Během protestů v New Yorku, Portlandu, Atlantě, Oaklandu a dalších městech bylo podle informací policie zatčeno asi 20 osob za výtržnictví a blokování dopravy.

Lépe si vede Biden, ještě ale nemá vyhráno

Odpor Trumpových voličů si vysloužila jindy prorepublikánská televizní stanice Fox, která jako první předpověděla Bidenovo vítězství v Arizoně.

Tento názor sdílela i agentura AP, nicméně jiná média, například CNN, jsou s odhadem zdráhavější a uvádějí, že Bidenův náskok je minimální.

Získání Arizony by značně zvýšilo Trumpovy vyhlídky na opětovný prezidentský post, nutné je ale získání dalších klíčových států.

Trump označil volby za zmanipulované a prohlásil se vítězem

Současný prezident opakovaně tvrdí, že volby jsou zmanipulované, nicméně zatím nepředložil žádný důkaz, který by toto tvrzení doložil.

V době sčítání hlasů se internetem šíří mnoho dezinformací. Problematický obsah přicházel i z kanálů napojených na Demokratickou stranu, mnohem viditelnější ale byly příspěvky republikánů. Jen prezidentu Trumpovi sociální síť Twitter za poslední dva dny připojila výstražné popisky skoro k desítce příspěvků.

V noci na středu se potom na sociálních sítích označil za vítěze voleb, ačkoliv sčítání hlasů není ještě zdaleka u konce.

Trumpovi voliči se na některých místech dožadují zvýšeného počtu republikánských pozorovatelů. Jedna z volebních komisí v Detroitu zakázala vstup do sčítací místnosti 30 republikánským pozorovatelům s tím, že jde o porušení státních opatření proti šíření covidu-19. Pozorovatele nakonec vyvedla policie.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články