Proč by se finská premiérka nemohla o víkendu bavit? Sanna Marin ukázala negativní test na drogy, mezi ženami má velkou podporu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sanna marin
Zdroj: Profimedia

Před časem se finská premiérka Sanna Marin účastnila večírku, který v mnohém ovlivnil názory lidí na její politickou kariéru. Politička se totiž bavila v době, kdy měla plnit své vládní povinnosti, dokonce se spekulovalo o tom, že užívala drogy. To nyní Marin vyvrátila negativním testem na přítomnost drog v organismu a na své straně má celou řadu žen, podle kterých je v pořádku se bavit.

Před několika dny se na twitteru objevila fotografie, která pohoršila především řadu Finů. Na jednom z večírků se totiž objevily nahé ženy, které své přednosti zakrývaly pouze nápisem Finsko. Ačkoli se za tuto akci Marin omluvila, čelit kvůli lásce k večírkům musela i dalším problémům.

„Podle mého názoru je ta fotografie nevhodná. Omlouvám se za ni. Takový snímek se fotit neměl, ale jinak se na tom setkání nic mimořádného nedělo,“ řekla pro BBC premiérka. Současně je ale zkritizovaná za další video. To pochází z večírku, na němž podle některých neměla být.

Měla plnit své povinnosti

Jak píše zahraniční agentura Reuters, Sanna Marin se s několika přáteli bavila na večerní party, kde se pilo a podle všeho se i užívaly drogy. Právě to, že se o nelegálních látkách baví několik lidí na pozadí videa, kde je premiérka zachycená, vedlo finské poslance k tomu, aby po ní požadovali test na drogy.

Marin se bránila, že ačkoli měla v době večírku být schopna plnit své politické povinnosti, nikde není napsáno, že by se nemohla bavit. Jelikož nepila a drogy nebrala, byla schopná kdykoli přijmout telefonáty a vrátit se do práce. To ale politikům nestačilo.

Test za vlastní peníze

Aby Marin dokázala svou pravdu, nechala si nakonec opravdu test na drogy udělat. Ten podle informací CNN vyšel negativní. Test si zaplatila z vlastních peněz a poté, co dokázala, jaké jsou opravdové skutečnosti, k celé situaci se vyjádřila pro finská média.

„Doufám, že v roce 2022 bude pro lidi v mojí pozici přijatelné trávit večer zpěvem a tancem. Ráda bych si myslela, že v budoucnu budu moci jít na Ruisrock nebo na festival Flow a další akce, dokonce i na koncerty. Doufám, že budeme moci být lidmi,“ reagovala na kritiku.

Podpora ze strany žen

Kritiku, která se na premiérku nahrnula, řada lidí nechápe. Na sociálních sítích se tak začaly objevovat příspěvky, ve kterých se Marin lidé, především pak ženy, zastávají. „Pokud je upuštění páry na večírku to nejhorší, co váš premiér udělal, pak jste celkem šťastná země,“ napsala například politička Fiona Patten.

„Pokud se vám nelíbí, že politička o víkendu tančí a baví se s přáteli, tak máte problém vy, ne ona. Tančit a zpívat by se mělo bez ohledu na pohlaví, věk a zaměstnání,“ podpořila Marin také poslankyně Evropského parlamentu Tilly Metz. K jejím slovům se přidala i bývalá členka kanadské Dolní Sněmovny Peggy Nash.

„Proč nemůže být žena ve veřejném životě autentická a nemůže si užít trochu zábavy s přáteli? Ženy čelí dvojímu standardu, který se snaží podkopat jejich úspěch. Miluji to,“ napsala s tím, že nechápe ani problém okolo fotografie dvou nahých žen, která byla s finskou premiérkou spojena.

Zdroj: BBC, Reuters, CNN, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články