Prokuratura zahájila trestní vyšetřování Trumpovy společnosti. Finance nejsou to jediné, co je zajímá

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Donald Trump
Zdroj: Gints Ivuskans / Shutterstock.com

Newyorská generální prokuratura zahájila trestní vyšetřování proti společnosti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyšetřovatelé se budou zabývat tím, zda společnost The Trump Organization nepředkládala nepravdivé finanční údaje, aby získala úvěry a daňové úlevy.

Trestní vyšetřování vede generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová, která se zároveň zapojí do již probíhajícího vyšetřování manhattanského prokurátora Cyruse Vance.

Falešné údaje a daňové podvody

Společnosti Donalda Trumpa už generální prokuratura prošetřovala. Doteď šlo však pouze o občanskoprávní vyšetřování, nikoli trestní.

„Informovali jsme The Trump Organization, že naše vyšetřování společnosti již není pouze občanskoprávního charakteru,“ uvedl mluvčí newyorské generální prokuratury Fabien Levy pro televizi CNN.

Dále řekl, že se generální prokuratura připojí do vyšetřování manhattanského prokurátora Cyruse Vence, který Trumpovu firmu prošetřuje ještě od doby, než se stal prezidentem.

V roce 2016, krátce před prezidentskou kampaní, měl totiž Trumpův bývalý advokát Michael Cohen zaplatit dvou ženám za to, aby pomlčely o sexuálním styku s Trumpem.

Trestní vyšetřování, o kterém informoval Levy v úterý, se má týkat toho, zda The Trump Organization neuváděla bankám a pojišťovnám nepravdivé hodnoty svého majetku, aby tak získala výhodnější úvěry. V případě prokázání viny by bývalému prezidentovi mohlo hrozit trestní stíhání.

Podle CNN manhattanská prokuratura v současnosti zkoumá miliony stránek daňových přiznání společnosti The Trump Organization, protože ji podezřívá též z možných daňových podvodů. Advokáti společnosti se k zahájení trestního vyšetřování nechtěli vyjadřovat.

Lov na čarodějnice

Vyšetřování společnosti The Trump Organization nabralo na obrátkách poté, co Trumpovi letos v lednu skončilo volební období coby prezidentovi Spojených států.

On sám však jakoukoliv vinu popírá a vyšetřování označuje za politicky motivovaný „demokratický lov na čarodějnice“. Prokurátoři Vence i Jamesová jsou členy demokratické strany.

Autor: Petr HejčlSouvisející články