První mastektomie prsu: Odvážná spisovatelka ji podstoupila bez narkózy. Zachránila si tím život

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
frances burney
Zdroj: Profimedia

Je popsána celá řada příběhů z dob, kdy ještě anestezie neexistovala, nebo si ji nemohl dovolit každý. I tehdy se lidé operovali, mnohdy trpěli bolestmi a dnes si nedokážeme představit, jak mohli něco takového podstoupit. Bez umrtvení také proběhla úplně první mastektomie prsu, jak píše The Guardian.

Frances Burney se narodila v roce 1752. Tehdy ženy neměly zrovna výsadní postavení. Ona se ale už odmalička věnovala psaní a díky tomu, že v něm byla dobrá, si získala známosti tam, kde bylo třeba.

Své sourozence učila pomocí psaní rozvíjení logiky. Z dob jejího života se také zachovala celá řada dopisů, ve kterých tehdy psala rodinnému příteli Samuelu Crispovi především informace o tom, jak žije místní šlechta a jaká jsou ve světě nastavena mezi vyšší a nižší vrstvou pravidla.

Nedoceněná spisovatelka

Burney byla v psaní opravdu dobrá a rozhodla se, že se jím bude také živit. Během jejího života vyšly celkem čtyři romány, které popisovaly satirickým způsobem život tehdejší šlechty.

Ačkoli mnoho z nich bylo populárních, po její smrti se objevila celá řada dopisů a spisů mnohem podrobnějších, a její díla tak nebyla tolik doceněna. Stále ale zůstala jednou z mála žen, které se takto k vyšším vrstvám mohly vyjádřit.

A to právě díky známostem, které si se svou inteligencí snadno získala. Ty jí také později pomohly, když začala mít zdravotní problémy. A i když si prošla doslova fyzickým peklem, nakonec se díky tomu dožila vysokého věku.

Manžel jí zařídil mastektomii prsů

Psal se rok 1810, když si Burney nahmatala na prsou několik bulek. Jelikož už delší dobu trpěla bolestmi na hrudi, její manžel začal mít podezření na rakovinu. Sehnal proto ty nejlepší doktory a požádal je, aby jeho ženu léčili.

Ukázalo se ale, že pokud se napadená tkáň neodstraní, nebude mít Burney příliš dlouhý život. A proto bylo rozhodnuto o tom, že budou její prsa odstraněna. Jelikož tehdy anestezie ještě neexistovala, šlo o zákrok neskutečně bolestivý.

Ne každá žena by se k takové příležitosti dostala. Burney díky své průbojnosti a snaze vzdělávat se nakonec mohla žít až do svých osmdesáti let.

Zemřela podle webu dailymail.co.uk na stáří a díky operaci, kterou prodělala, mohla žít spokojený život.

Zdroj: The Guardian, Daily Mail

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články