Psychologové odhalili, proč jsou někteří lidé atraktivní. Zjistili také, zda existuje „ideální tělo“

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muzi a zena
Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv se ideál krásy postupem času v určitém směru mění, existuje několik univerzálních standardů krásy, které jsou neměnné. Nejen web BBC se ptá, proč nás tedy evoluce neučinila všechny krásnými?

Ideál v podobě přesýpacích hodin

Je počátek 19. století a francouzský malíř Jean Auguste Dominique Ingres maluje Velkou odalisku, tedy nahou tureckou pokojskou, která leží na svém lehátku, drží vějíř z pavích per v ruce a vrhá svůj pohled přes rameno na umělce.

Ačkoliv malíř zachytil její půvab, při detailnějším zadívání si veřejnost všimla něčeho, co úplně nesedělo. Žena na obraze má totiž nepřirozeně dlouhá záda.

Analýza francouzských lékařů z roku 2004 říká, že by žena potřebovala dalších pět obratlů, aby mohla takhle zkroutit svoje tělo.

Romantický umělecký směr je plný nahých žen, které vrhají pohled ke svému pozorovateli, mají úzký pas a široké boky. Postava „přesýpacích hodin“ byla v tomto období ideálem krásy. Ingres chtěl svému obrazu dodat ještě víc sexuality a trochu to přehnal.

Pokud jde o přitažlivost, dnes se vám vyplatí originalita

„Přirozený výběr upřednostňuje rozmanitost,“ říká dle BBC Barnaby Dixson, psycholog z The University of Queensland v Brisbane v Austrálii.

Podívejme se třeba na rybičky známé jako paví očka. Jejich dlouhé, světlé ploutve přitahují samičky, z nichž každá má svou vlastní preferenci barvy. Z toho vyplývá, že u těchto tvorů neexistuje žádný „prototyp krásy“.

Průměrnost zde tedy není žádnou výhodou. Je lepší být jedinečný a doufat, že jste pro nějakou samičku tím pravým.

Počítačově vygenerované ideální tělo

Dixson a jeho kolegové požádali několik heterosexuálních mužů a žen, aby hodnotili počítačem generované tvary těla opačného pohlaví, aby zjistili, zda by bylo možné vytvořit „ideální tělo“.

Když vybíraly ženy, na prvním místě byla vysoká postava. Muži si naopak v první řadě vybírali menší ženy. Trvalo celkem dlouho, než se začali zajímat o vlastnosti, které bychom běžně považovali za důležité, jako je například velikost prsou nebo poměr pasu k bokům.

Ženské avatary byly ve výsledku stále velice různorodé. Každý muž vykazoval lehce odlišné preference. Ženy upřednostňovaly plavecké postavy, tedy vysoké muže s širokými rameny a atletickou postavou.

V čem vězí současná obliba vousatých mužů

V dnešní době jsou muži s plnovousem považováni za atraktivní. Vyplývá to zřejmě z toho, že husté obočí, ostré rysy a vousy značí vysokou hladinu testosteronu. V evolučním smyslu je pro ženy výhodou spojit se s nejsilnějšími a nejschopnějšími muži.

Ovšem jedna studie z roku 2014 ukazuje, že poté, co ženy uvidí spoustu vousatých tváří, bude jim oholený muž připadat atraktivnější a naopak.

Důležité je tedy být jedinečný a odlišný od ostatních. Pak je větší pravděpodobnost, že svým vzhledem zaujmete.

Zdroj: BBC

Autor: Julie BordášováSouvisející články