Speciálně vycvičená krysa zachraňuje lidské životy. Nepochopíte, jak je něco takového možné

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Krysa
Zdroj: Shutterstock

Magawa je krysím hrdinou, který si v Kambodži vysloužil medaili za statečnost. Po své úspěšné pětileté kariéře nyní odchází do důchodu a na jeho místo jsou aktuálně trénovány další pomocnice, které budou sloužit vlasti za jedním speciálním účelem.

Podle APOPO, nevládní organizace pro odstraňování min, která během výcviku využívala africkou obří krysu, se krysa postarala o nalezení sedmdesáti jedna min a třicet osm položek nevybuchlé munice.

Krysí hrdina

Za skvělou práci získala krysa v minulém roce zlatou medaili od britské veterinární charitativní organizace. APOPO však uvedlo, že si ctěný hlodavec, který letos oslaví sedmé narozeniny, zaslouží odpočinek.

„Přestože je krysa stále v dobrém zdravotním stavu, dosáhla důchodového věku a zjevně začíná zpomalovat,“ uvedla organizace. Dále také uvedla, že je na čase, aby si krysa odpočinula a užila si důchod plnými doušky.

Magawa pomohl organizaci vyčistit více než dvě stě dvacet pět tisíc metrů čtverečních půdy v KambodžI, kde desítky let konfliktů zanechaly krajinu posetou nebezpečnými nevybuchlými trhavinami.

Magawa je větší než průměrná krysa, ale stále dostatečně lehká, aby nikdy nespustila nášlapnou minu tím, že by po ní proběhla. Tato výhoda vedla organizaci k tomu, aby vycvičila i další krysy, které se v budoucnu postarají o další odhalení min.

Urychlení práce

Africké obří pouštní krysy jsou inteligentní a není těžké je vycvičit. Magawa byl trénovaný od mladého věku před tím, než byl nasazena do práce v Kambodži. Byl vyškolen tak, aby ignoroval kovový šrot ležící kolem a signalizoval svému člověku, když zjistí přesnou polohu miny.

Krysa je v hledání min natolik rychlá, že dokáže vyčistit plochu o velikosti tenisového kurtu během třiceti minut. Člověku by tato práce mohla s detektorem kovů trvat až čtyři dny.

Spojené státy během války ve Vietnamu shodily nevybuchlou munici napříč Kambodžou, Vietnamem a Laosem. Po pádu Rudých Khmerů následovala občanská válka a vietnamská invaze způsobila položení dalších min napříč jihovýchodní Asií.

Organizace APOPO uvedla, že během loňského roku vyklidila přes čtyři miliony metrů čtverečních půdy, což by nebylo možné bez pomoci malých hrdinů, jako je Magawa. Organizace působí v padesáti devíti zemích a doufá, že bude schopná postarat se o celkové vyčištění země od nebezpečných trhavin.

Autor: František OlšaSouvisející články