Putin a Kim Čong-un si vyměnili dopisy. Těší se na vzájemnou spolupráci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Putin Kim Cong un
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un si vyměnili dopisy, ve kterých se mimo jiné píše i o tom, že by chtěli rozšiřovat bilaterální vztahy obou zemí. V pondělí to na svých stránkách zveřejnila severokorejská tisková agentura KCNA.

„Kim Čong-un, prezident Korejské lidově demokratické republiky pro státní záležitosti, obdržel 15. srpna pozdrav od Vladimira Vladimiroviče Putina, prezidenta Ruské federace,“ stojí hned v úvodu tiskové zprávy, kterou v pondělí vydala KCNA.

Korea slaví osvobození

Putin napsal dopis při příležitosti výročí Dne osvobození, který si Severní i Jižní Korea připomínají jako důležitý státní svátek, který připomíná japonskou kapitulaci, k níž došlo v roce 1945.

Tehdy se Korejský poloostrov definitivně rozdělil. Zatímco jih osvobodila americká armáda, sever ta sovětská. Právě SSSR pomohla dosadit do čela země Kim Ir-sena, tedy děda současného severokorejského vládce Kim Čong-una, připomíná web Aktuálně.

Právě tuto skutečnost měl podle KCNA Putin v dopise akcentovat. Dále uvedl, že hodlá rozšiřovat komplexní a konstruktivní bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi, čímž chce také stabilizovat situaci na Korejském poloostrově, popřípadě v celém regionu severovýchodní Asie.

KLDR chce s Ruskem spolupracovat proti nepřátelským silám

Komunistický diktátor zareagoval téměř okamžitě. Do Moskvy poslal dopis, ve kterém ocenil tehdejší obětování se ruských vojáků právě při osvobozování Koreje. To vůdce považuje za počátek přátelství, které podle něj mezi Severní Koreou a Ruskem trvá dodnes.

„Strategická a taktická spolupráce, podpora a solidarita mezi těmito dvěma zeměmi byly postaveny na novou vysokou úroveň v rámci společného úsilí zmařit vojenské hrozby a provokace nepřátelských sil,“ stojí v tiskovém prohlášení popisujícím Kimův dopis.

Ačkoliv není přesně specifikováno, které nepřátelské síly má mladý vůdce na mysli, s největší pravděpodobností se ale bude jednat o USA.

Vztahy jsou dobré dlouhodobě

Objektivně mají obě země dobré vztahy už dlouhá léta, což dokládá i návštěva Putina v KLDR, která se uskutečnila v roce 2019.

Ještě více se k sobě země přiblížily v červnu roku 2022, kdy Severní Korea jako jedna z mála zemí uznala autonomii odtržených lidových republik na východě Ukrajiny. Podle agentury Reuters Rusko plánovalo najmout do této oblasti právě severokorejské dělníky, kteří tam měli pomáhat ve stavebnictví.

Není zatím zcela jisté, zda výměna dopisů znamená něco víc než jen obyčejnou diplomatickou korespondenci. Podle ČTK totiž Moskva posílá podobný dopis do KLDR každý rok a ani ten letošní není svým obsahem nijak speciální.

Zdroj: KCNA Watch, Reuters, ČTK, Aktuálně

Autor: Markéta MladáSouvisející články